آموزش علوم دامپزشکی

منوهای نصب در پنل مدیریت

بی اختیاری ادرار در سگ ها

دلایل بی اختیاری ادرار در سگ ها

بی اختیاری ادرار در سگ هایی که داخل منزل نگهداری می‌شوند به راحتی قابل تشخیص است. این سگ ها بطور مکرر و به راحتی داخل منزل ادرار می‌کنند و نمی‌توانند خود را کنترل کنند، بخصوص در مواردی که مضطرب و پریشان هستند. در واقع این حیوانات به دلایل مختلف کنترل مثانه خود را از دست می‌دهند و باید در نظر داشت که این کار را از روی عمد انجام نداده و بنابراین نباید آنها را سرزنش کرد. تماس مکرر ادرار با پوست و سطح بدن هم سبب مشکلات ثانویه (مانند زخم‌های پوستی) می‌شود، مخصوصاً در سگ‌هایی که کم‌تحرک هستند.

1. علل نوروژنیک بی اختیاری ادرار در سگ ها

بی اختیاری ادرار در سگ با این علت، زمانی اتفاق می‌افتد که یک آسیب‌دیدگی در ستون فقرات رخ داده و بر عصب‌هایی که کنترل مثانه را برعهده دارند، اثر می‌گذارد. به دنبال این جراحات، عضله دترسور به خوبی  منقبض نمی‌شود و عارضه‌ای تحت عنوان Hyporeflexia رخ می‌دهد و مثانه به طور کامل از ادرار خالی نشده و مقداری باقی می‌ماند و دوباره باعث تحریک گیرنده‌های مثانه و دفع ادرار می‌شود. در این صورت مثانه متسع بوده و با ایجاد فشار توسط دست قابل تخلیه است چون مشکل در ایجاد رفلکس عضله دترسور می‌باشد.

وجود رفلکس پرینه نشانگر سلامت اعصاب ساکرال است. بنابراین در بیماران مبتلا به اینگونه جراحات، این رفلکس مشاهده نمی‌گردد.

بی اختیاری ادرار با دلایل نوروژنیک، گاهی در مثانه‌های بیش ازحد پرشده نمایان می‌شود که عضله اسفنکتر قادر به کنترل آن نبوده و باعث بی اختیاری ادرار در سگ می‌شود.

2. Reflex dyssynergia

این عارضه بیشتر در سگ‌های نر دیده می‌شود. دفع ادرار به صورت قطره قطره است. در این حالت هماهنگی و سینرژیسم بین اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک وجود ندارد، یعنی پاراسمپاتیک تحریک شده و عضله دترسور منقبض گردیده و همراه آن قاعدتاً باید مهار سمپاتیکی به کار افتد ولی در این عارضه این مهار وجود ندارد.

مطالعه بیشتر
اصطلاحات آناتومی دامپزشکی

در این حالت باز هم مثانه متسع است، در حالی که رفلکس پرینه مثبت است. از یک سو فشار داخل مثانه افزایش یافته و از سوی دیگر به علت عدم هماهنگی و سینرژیسم اعصاب، اسفنگتر داخلی منقبض است.

3. عوامل هورمونی مؤثر در بی اختیاری ادرار در سگ ها

از جمله دلایل بی اختیاری ادرار سگ، عوامل هورمونی می‌باشند. این عارضه در سگ‌های ماده که در سنین پایین تحت عمل اواریوهیسترکتومی قرار گرفته‌اند بیشتر از سگ‌های نر دیده می‌شود و بخصوص در سگ‌های ماده‌ی نازای میانسال و مسن امری شایع می‌باشد. معتقدند که استروژن در سگ‌های ماده، و تستوسترون در سگ‌های نر بر روی تونوسیته اسفنگتر داخلی مثانه اثر دارد. به دنبال کاهش این هورمون‌ها، اسفنگتر داخلی نمی‌تواند فعالیت خود را انجام دهد و ادرار خارج می‌شود.

بی اختیاری ادرار در سگ

4. حساس شدن دیواره مثانه و سایر قسمت‌ها

حالتی که تحریک شدید برای دفع ادرار در حیوان را باعث می‌گردد. در حیوان مبتلا به عفونت ادراری و Cystitis، دیواره مثانه ضخیم، حساس و قابلیت اتساع مثانه کاهش یافته، سبب تحریک رفلکس دفع ادرار و انقباض مثانه می‌­شود. سنگ‌­های مثانه، تومورهای موجود در مثانه و پولیپ مثانه هم سبب بی‌­اختیاری ادراری می‌شوند و همچنین مواردی که التهاب پیش‌آبراه وجود دارد و منفذ باز است و ادرار خارج می‌شود.

5. دلایل مادرزادی بی اختیاری ادرار سگ ها

این عارضه بیشتر در سگ‌های ماده در سنین پایین دیده می‌شود و زمانی که از شیر گرفته می‌شوند، خود را نشان می‌دهد. در عوارض مادرزادی Ectopic ureter از همه شایع‌تر است، یعنی یورتر به محل غیرطبیعی متصل شده و از مثانه عبور نمی‌کند. این عارضه شکل نژادی دارد و در نژادهای پودل، تریر و سیبرین هاسکی بیشتر دیده می‌شود.

6. نارسایی کلیه در سگ ها

سگ‌هایی که دچار بیماری‌های کلیوی هستند، مقدار زیادی ادرار تولید می‌کنند و نمی‌توانند دفع ادرارشان را کنترل کنند. این حیوانات مقدار قابل توجهی آب مصرف می‌کنند تا جایگزین آ‌ب از دست رفته کنند، که این خود باعث مقادیر زیاد ادرار می‌شود. در زمان تولید زیاد ادرار توسط کلیه‌ها و عدم دسترسی حیوان به محیط مناسبِ بیرون از منزل برای ادرار کردن، بی اختیاری ادراری ایجاد می‌شود.

7. برخی داروهای مؤثر در بی اختیاری ادرار

برخی از داروها مانند مواد مدر و محرک ادرار در مواردی همچون بیماری‌های قلبی برای کاهش مایعات تجمع یافته در بدن از طریق ادرار به کار می‌­روند، این دسته از داروها نیز گاهی سبب بی­‌اختیاری ادرار می‌­شوند.

8. اختلال شناختی و یا زوال عقلی

اختلال شناختی سگ معمولاً در سگ‌های پیر ظاهر می‌شود. این بیماری با بالا رفتن سن و در اثر تغییرات مغزی می‌تواند رخ دهد. سگ‌هایی که از این بیماری رنج می‌برند دارای علائمی مانند گیجی، اختلال در خوابیدن، تغییر در رفتار و یا عدم کنترل ادرار و مدفوع می‌باشند. این نوع از بی اختیاری ادرار سگ‌ باید سریعاً تشخیص داده شود.

Urinary Incontinence

9. دلایل رفتارشناسی بی اختیاری ادرار در سگ ها

تأثیر استرس و اضطراب در بی اختیاری ادرار سگ

ادرار بر اثر استرس در سگ‌ها براحتی قابل تشخیص است. این نوع بی اختیاری ادرار سگ در مواقعی رخ می‌دهد که حیوان مضطرب و ترسیده بوده و یا استرس داشته باشد. در برخی موارد شما می‌توانید متوجه دلیل ادرار سگ شوید. مانند زمان‌هایی که سگ را سرزنش و یا در معرض انجام کاری قرار می‌دهید. این نوع از بی‌اختیاری ادرار سگ هنگامی رخ می‌دهد که انقباض در عضلات دیواره شکم و آرامشی در عضلات مجاری ادراری وجود داشته باشد. بخاطر داشته باشید اگر بی‌اختیاری ادرار سگ‌ ناشی از استرس باشد، سگ خود را هرگز سرزنش نکنید چرا که این امر موجب تشدید بی‌اختیاری ادرار سگ خواهد شد.

مطالعه بیشتر
اقدامات اولیه در شکستگی و دررفتگی استخوان های حیوانات

هیجان بیش از حد در سگ ها

سگ هایی که از روی هیجان ادرار می‌کنند، زبان بدن‌شان حالت تسلیمی و مغلوب ندارد. در عوض، رفتارهای شاد مانند جنبیدن، ورجه ورجه کردن و پریدن را به نمایش می‌گذارند و بدون هیچ ناراحتی روی زمین ادرار می‌کنند. همین موضوع اغلب منجر به پاشش ادرار در همه جا می‌شود.

تربیت خانگی نادرست سگ

اگر سگ شما به طور صحیح آموزش ندیده که بیرون خانه یا یک محل مشخص، تنها گزینه صحیح برای ادرار کردن است، منصفانه نیست که انتظار داشت سگ بدون خطا ادرار کند. شما فقط زمانی می‌­توانید از سگ انتظار داشته باشید که رفتار مطلوب شما را انجام دهد که قبل از آن به حیوان کاملاً صحیح آموزش داده باشید.

رفتار علامت گذاری در سگ ها

سگ به دلایل مختلف علامت گذاری می‌کند. متأسفانه، هنگامی که آنها شروع به انجام چنین کاری می کنند، این کار برایشان خیلی زود به یک الگوی رفتاری تبدیل می‌شود و او در هربار به مقدار کمی در مناطق بسیار مشخص در اطراف خانه ادرار می‌کند. این کار حتی ممکن است باعث شود سگ‌های دیگر خانه (و گاهی اوقات حتی گربه خانگی‌تان) نیز در همان مناطق علامت­‌گذاری کنند. متخصصان توصیه می‌کنند در این موارد علت اضطراب یا استرس حیوان را شناسایی و برطرف نمایید.

10. علل ایدیوپاتیک بی اختیاری ادرار سگ

هیچ عامل مشخصی دیده نشده است. مثلاً در گربه‌های مبتلا به FeLV


همانگونه که مشخص است بی‌اختیاری ادرار دلایل متعددی دارد که شایع‌ترین آنها در این مطلب ارائه شد. تشخیص هر کدام از این دلایل نیازمند علم و تجربه دامپزشک است و درمان گاهی ساده، گاهی سخت و گاهی فقط برای کنترل شرایط و جلوگیری از آسیب‌های جدی‌تر و مشکلات دیگر صورت می‌گیرد. اگر مطمئن هستید که حیوان‌تان از بی‌اختیاری ادرار رنج می‌برد لازم است تا هرچه سریع‌تر به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک با معاینه سگ و در صورت نیاز انجام آزمایشات مورد نیاز، علت را تشخیص داده و بسته به شرایط با تجویز دارو، انجام جراحی و یا مشاوره و توصیه‌های پزشکی و غیره شما را جهت درمان راهنمایی می‌کند.

HADIYAR Vet Medicine Academy

149 پاسخ به "بی اختیاری ادرار در سگ ها"

 1. موقع که میخام به سگم نزدیک بشم بی اختیار ادرار میکنه به صورتی که ادرارش میپاشه سگم ۵ماهه هست

  • با سلام و احترام
   با توجه به سن حیوان خانگی شما این موضوع می‌تونه با دلایل مطرح شده در مورد شماره 9 (دلایل رفتارشناسی بی اختیاری ادرار در سگ ها: هیجان بیش از حد، استرس و غیره) ارتباط داشته باشه.

 2. سگم دو سه شب تو خواب ادرار میکنه زمانی که بیداره مشکلی نداره دستشویی میره وقتی خوابه تو خواب کنترل نداره
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • در صورتی که اطمینان دارید مایع مشاهده شده ادرار هستش (و نه ترشحات دیگه) و به طور قطعی شب ادراری داره، به احتمال زیاد یک مشکل رفتاریه که ممکنه بر اثر رخ دادن یک اتفاق استرس زا برای سگ شما، ایجاد شده… برای بررسی دقیق تر لازمه به دامپزشک مراجعه کنید تا با انجام معاینه و گرفتن تاریخچه کامل مشکل حیوون خونگی شما رو تشخیص بده و راهنماییتون کنه.

 3. درود
  عذرخواهی میکنم ما به دلیل مسافرت ۲۰ روز سگ مون را به اجبار چون واکسن ۴ ماهگی شو نخورده بود سپردیم به یکی از دوستان قبل از این شاید طی چند روز یکی نهایت دو بار خطا میزد ولی متاسفانه الان راه می‌رود ازش قطره قطره ادرار بی اختیار ازش میره و اصلا مثل قبل کنترل ادرار نداره و بعد وقتی دعواش میکنم میگم اینجا ادرار نه خودشو جمع میکنه و سرش رو میاره پایین و بعد طاق باز روی زمین دراز میکشه گاهی وقت ها هم تا دعواش میکنم فرار میکنه به نظر شما احتمال داره کتک خورده باشه بچه مون ممنون میشم جواب بدین

  • سلام و درود
   خطا و فراموشی محل ادرار در سگهایی که محل نگهداریشون تغییر میکنه تا حدودی طبیعیه، اما خروج ادرار به صورت قطره قطره میتونه دلایل زیادی داشته باشه (مثل عفونت مجاری ادراری و …) که استرس تغییر محیط و دوری از صاحبش میتونه عاملی برای بروز علائم و شدت گرفتن مشکل زمینه ای قبلی باشه… با توجه به توضیحات شما، توجیه و دلیل خاصی برای اثبات کتک خوردن سگتون وجود نداره! … در صورتی که مشکل هنوز پابرجاست پیشنهاد میکنیم موضوع رو جدی بگیرید و حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

 4. سگ من کاملا جایه دستشویی‌ رو بلده و سرجاش دستشویی میکنه
  دوروز هست که بی اراده وقتی دراز کشیده ادرار انجام میده و خودشم خیلی خجالت میکشه

  • سلام و احترام
   همونطور که در این مطلب عنوان شده، دلایل زیادی برای بی اختیاری ادرار در سگها وجود داره و لازمه به دامپزشک حیوانات خانگی مراجعه کنید تا با معاینه دقیق، گرفتن تاریخچه و در صورت نیاز انجام آزمایشات مربوطه، علت رو تشخیص و اقدامات لازم رو انجام بدن.

 5. سلام سگ من ماده هست و الان حدودا ۴ ماهشه شاید یکم بیشتر. دو مرتبه متوجه شدم که توی خاب یه مایعی ازش خارج میشه ولی نمیدونم که جیش میکنه یا نه؟ چون حجمش خیلی کمه ولی احساس میکنم غلیظ تر از ادرارش باشه رنگ کدرتری داره. من این موضوع رو اصلا دوسندارم و فکر نمیکنم بخاطر پریودی باشه. نژاد سگم جک راسل تریر و اشپیتز هست. مرسی

  • با سلام و احترام
   سگ ۴ ماهه هنوز بالغ نشده و احتمال اینکه ترشحات جنسی باشه خیلی کمه
   احتمال عفونت مجاری ادراری وجود داره و حتما برای بررسی بیشتر باید به دامپزشک مراجعه کنید تا با کمک ابزاری مثل سونوگرافی در کنار معاینه بتونن تشخیص بدن

 6. سلام وقت بخیر
  چندین بار پیش اومده سگ من وقتی که بیرون بوده و خیلی خستس و به خواب عمیق می ره در طول شب یک یا چند بار ادرار می کنه، در حالیکه همیشه در محل مخصوصش ادرار می کنه و خطا نداره

  • سلام و درود
   شب ادراری جزء اختلالات رفتاری هست و حتما باید با یک دامپزشک مشورت کنید تا با چندین جلسه مشاوره برای رفع مشکل، تلاش لازم صورت بگیره.

 7. سلام ببخشید من یه توله ۵روزه خریدم و چندروز پیش که ادرار کرد من اروم دعواش کردم و اون شروع کرد به غرش کردن و پارس کردن منم که اولین بار بود که میدیدم اینکارو میکنه دعواش کردم و یه چندساعت بهش محل نزاشتم تا وقتی که بیدار شد چندین ساعت هیچ صدایی ازش درنمیومد و حتا ادرارش روهم نمیگفت تا بهتر شد ولی شب ها تا میارمش بخوابه چندبار پشت سرهم تویی رخت خوابش دست شویی میکنه و یا بشدت پارس میکنه و رفتار های بدی نشون میده چیکار کنم؟

  • سلام
   بستگی به سن توله، واکنش ها متفاوت هست که متاسفانه شما سن توله رو عنوان نکردید.
   ولی بطور کلی هر سگی (حتی بالغ) وقتی در محیط جدید قرار بگیره در انتخاب محل ادرار خطا می‌کنه.
   در مورد شما استرس محیطی کمی بیشتر بوده و موضوع رو تشدید کرده
   مشکل سگ شما یک مشکل رفتاری ناشی از استرس هست که با معاینه و دریافت تاریخچه دقیق توسط دامپزشک می‌تونید مشاوره‌های لازم برای رفع این مشکل رو دریافت کنید.

 8. سلام وقتتون بخير
  من ساموييد دارم كه ٦ ماهشه ولي ٥ ملهش بود از صاحب قبلي خريدمش باهاش هيچ مشكلي ندارم جوز جيش كه وقتي نفر جديد ميبنه اين كارو ميكنه ايا درست ميشه با بزرگ شدنش؟
  چون مهمون مياد جيش ميكنه

  • سلام و درود
   این مشکل رفتاری (ادرار بعد از هیجان) در سن پایین و در نژادهایی مثل سامویید و گلدن زیاد اتفاق میفته…
   احتمال بهبود با افزایش سن، بهتر آموزش دادن محل دستشویی و اجتماعی تر کردنش (ارتباط بیشتر با افراد) وجود داره

 9. سلام از لحاظ درمان دارویی چه دارویی مناسب است ؟با تشکر

  • با سلام و احترام
   تجویز دارو، دانشی تخصصیه که به عوامل زیادی بستگی داره و نیازمند معاینه کامل و دقیق، بررسی تاریخچه، در صورت نیاز آزمایش های تشخیصی و در نهایت در کنار هم قرار دادن تمام فاکتورها توسط دامپزشک با توجه به علم و تجربه هستش … انجام دارودرمانی های خودسرانه و یا با اطلاعات ناقص میتونه آسیب های زیادی به حیوون وارد کنه و به هیچ عنوان چنین کاری رو توضیه نمیکنیم.

 10. سلام یک ماه پیش سگم توسط دکتر عقیم شده و الان یک هفته ای هست که دچار تکرر ادرار شده و به خصوص هنگام خواب ادرار غیر ارادی انجام میشه تقریبا هفت سالشه و ماده لطفا کمکم کنید

  • سلام
   این مورد به معاینات و بررسی و اخذ تاریخچه بیشتر، و بنا به نظر دکتر دامپزشک به رادیوگرافی، یا سونوگرافی یا معاینات تخصصی تری نیاز داره… همچنین آزمایش خون و بررسی قند خون، و هیستوری تغذیه و اشتها می‌تونه کمک کننده باشه
   این موارد باید به تشخیص و دستور دامپزشک-جراح معالج انجام بشه…

   پیشنهاد میکنیم از دکتری که عقیم سازی رو انجام داده کمک بگیرید، انجام این عمل در این سن (و اینکه پیش از این انجام نشده) احتمالا دلیل خاصی داشته باشه

 11. سلام خسته نباشید
  سگ من ماده هستش و ۷ ماهس تازه به دوره پریودی رسیده .
  الان ۸ روزه ک گذشته و از پریروز تا الان جیش نکرده ، میخواستم ببینم علتش چی میتونه باشه.

  • با سلام و احترام
   این احتمال وجود داره که شما متوجه ادرار کردنش نشده باشید!
   در غیر این صورت جهت تعیین علت نیاز به معاینه و رادیوگرافی یا سونوگرافی هست…
   ز جمله دلایل رایجی که میتونه این حالت رو ایجاد کنه میشه به سنگ های مجاری ادراری، عفونت و التهاب و همچنین واکنش به درد اشاره کرد.

 12. با سلام و احترام
  سگ من اول پناهگاه بوده که گویا کلی کنه یا کک زده بوده، بعد یه خانومی که یه سگ داشته میگیرتش و به من ۵ ماه ازش نگهداری میکنه و بعد هم به من واگذارش کردن. سگ از اون خانم به راحتی جدا شد ولی شدیدا نسبت به جدا شدن از من واکنش نشان میده و اضطراب جدایی داره. جدیدا چند بار خطا کرده و اونم دقیقا زمانی است که غذاش و میخوره، دقیقا توی چشم های من نگاه میکنه و ادرار میکنه. بار اول دعواش کردم و یکی اروم زدم تو سرش ولی بعدا به نظرم رسید این بی اختیاری ادرار به نظر ریشه اضطرابی داره. ممکنه من و راهنمایی کنید.
  ( دو ماه هست پیش منه، اشپیتز پامرانین نر عقیم شده ی یک ساله هست).
  ممنونم

  • سلام و درود
   مشکل ذکر شده بر اساس مطالبی که نوشتید، به احتمال زیاد رفتاری بوده و راه حل دارویی نداره…
   با آموزش، کنترل اضطراب و کمک گرفتن از یک مربی سگ میتونید تا حد زیادی مشکل رو برطرف کنید.

   متاسفانه راهنمایی و توصیه بیشتر و بهتری برای شما نداریم.

 13. سلام من سگم شیتزو هست و توله هاش الان دوماهه هست بعد از زایمان داخل ماشین یا خونه بعضی مواقع دستشویی می‌کنه که منجر به دعوا کردنش شده والان به جایی رسیده که کلا تا نزدیک بهش میشم ادرار میکنه و بلندش میکنم میریزه ادرارش واینکه بعضی مواقع هم دستشویی نمیره و داخل اتاق اداری می‌کنه واینکه ادرارش خشک میشه چسبناک میشه وبسختی از روی سرامیک پاک میشه.سنش هم دوسال هست ممنون میشم کمکم کنید چون خیلی نگرانم

  • سلام و احترام
   اگه توضیحاتتون رو ملاک قرار بدیم کاملاً بدیهیه که مشکل رفتاریه و به طور کلی (میتوان گفت!) بخش بزرگی از مشکلات رفتاری ریشه در نحوه برخورد صاحب پت داره…
   درمان و برطرف کردن این مشکلات هم زمان و صبر زیادی نیاز داره که میتونید از مربی سگ کمک بگیرید.

   در ارتباط با شکل و حالت ادرار (چسبناکی و …) هم لازمه که یک دامپزشک حیوانات خانگی معاینه کنه، چرا که تعریف شما از چسبناکی با تعریف یک دامپزشک میتونه بسیار متفاوت باشه.

 14. سلام ممنون از توضیحات عالیتون
  سگه من ۶ ماهشه و دو روزه که میبینم همینطوری که نشسته میخاد بیاد پیشم یا دراز کشیده بی اختیاری ادراری داره و خودشم متوجه کارش نیست یعنی اینکه از عمد اینکارو‌ نمیکنه
  میخاستم ببینم دلیلش چی هست

  • سلام و درود

   همونطور که در این مطلب ذکر شده، دلایل بی اختیاری ادرار زیاد هستن که برای تشخیص علت در حیوان خانگی شما، لازمه به کلینیک حیوانات خانگی مراجعه کنید تا بعد از معاینه و دریافت تاریخچه توسط دامپزشک و در صورت نیاز انجام آزمایشات مربوطه، به پاسخ سوالتون برسید.

 15. سلام
  سگ من بعد از اسباب کشی جای ادرارش رو یاد نمیگیره، چند بار پیش اومده که جای اشتباه ادرار کرده و بعد از اون شروع میکنه به لرزیدن و لیس زدن خودش، میکس اشپیتز ۲سالست،ماده هست و عقیم نشده،مشکل چی میتونه باشه؟

  • با سلام و احترام
   عدم سازگاری سریع و عادت نداشتن به محیط جدید مسئله کاملاً مشخصیه که با صبر و حوصله و آموزش میتونه رفع شه… در صورت نیاز میتونید از مربی سگ کمک بگیرید و توجه داشته باشید که تغییر مکان با استرس و اضطراب برای حیوون خونگی همراهه و این میتونه آموزش رو مقداری سخت تر کنه.

 16. سلامم لطفا ی راهی بهم پیشنهاد بدین سگم 9ماهشه اولین تجربه سگ ذاشننمم نیست… اموزش دادم بهش ولی خطا زیاد داره هفته 2 3 بار روفرشی رو تختی قالیچه. میشوورم…. ـ دعواشم ک. میکنم تاثییری نداره چیکار. کنم؟؟؟؟

  • سلام
   پیشنهاد میکنیم از یک مربی سگ کمک بگیرید… در نظر داشته باشید که آموزش نیاز به صبر، حوصله، علم و مهارت داره و اگه درست انجام نشه دعوا و برخورد با حیوون خونگی میتونه ایجاد استرس کنه و شرایط بدتر شه.

 17. سلام
  من یک توله 50 روزه دارم که مجبور شدم دستشویی منزل را کلا برای ایشان اماده کنم. البته تمیز و بدون خطر هست. در محل های متفاوت ادرار و مدفوع میکند با اینکه محل را مرتب با وایتکس شستشو میدهم. حتی روزنامه ی آغشته به ادرار را جابجا که میکنم باز در محل دیگری کار هایش را میکند.د ران ها راه میرود و وظعیت خوبی نیست ! تعدد ادرار دارد یعنی من همش نگران هستم در بغل من دستشویی کند که یکبار البته انجام داده یا هر زمان در اتاق برای دقایق کوتاهی روی زمین هست سریعا دیتشویی میکند با اینکه قبلا دستشویی کرده و من اطمینان داشتم مشکلی ندارد.
  نمیدانم به علت سن هست؟
  خود حیوان تحمل و نگهداشتن ادرار را یاد میگیرد غریزی یا من کاری باید انجام دهم؟
  ایا قوه ی بویایی اون هنوز کامل نشده است؟؟

  • سلام …
   تاریخچه ارائه شده توسط شما کامل نیست و نیاز به بررسی دقیق تر در محل کلینیک توسط دامپزشک هست…
   اما به طور کلی انتظار زیادی در این سن از حیوون خونگیتون دارید!
   جهت آموزش جای ادرار و مدفوع نیاز به آموزش و کار کردن با حیوان هست که میتونید از دامپزشک یا مربی حیوانات کمک بگیرید.

 18. سلام
  سگ من از وقتی به دنیا اومد این مشکل و داشت
  و بی اختیار ادرار میکنه و بعضی وقت ها نیره داخل دست شویی
  من براش قطره گرفتم و هر سری که اونجا یعنی جایی که درسته دست شویی میکنه بهش تشویقی میدم ولی بعضی وقت های دقیقه جایی که میگم نکن نیره و اونجا دست شویی میکنه
  باید چیکار کنم؟

  • سلام وقت بخیر. با توجه به مطالبی که عنوان کردید باید بگم اطلاعاتی دادین کامل نیست. این که در حال حاضر سنش چقدره؟ تغذیه اش چیه؟ چه نژادیه؟ و …
   اما به طور کلی توله ها قبل از ۳-۴ ماهگی قدرت کمی در یادگیری و کنترل ادرار دارند. و آموزش این موضوع نیازمند صبر و حوصله میباشد.
   لطفا در وهله اول به دامپزشک مراجعه کنید تا با معاینه دقیق و کامل، مطمئن بشید مشکلی از نظر بیماری نداره و بعد از اون میتونید با مشورت گرفتن از یک مربی به آموزش کامل اون بپردازید.
   توجه کنید که یادگیری و آموزش در توله ها نیازمند صبر و حوصله و مهارت میباشد..

 19. سلام من یک سگ شیتزو ۴ و نیم ماهه نر دارم.تقریبا هر نیم ساعت یک بار دستشویی میکنه..هیچ مشکل دیگه ای هم نداره به جز اینکه بعضی اوقات خطا در محل دفع ادرار داره(البته خیلی کممم)..این میتونه مربوط به سن یا نژادش باشه؟یا احتمال عفونت ادراری وجود داره؟

  • سلام نسبت به سنی که گفتین ممکنه خطای تشخیصی باشه، اما بهترین راه برای اطمینان از عدم وجود بیماری مراجعه حضوری به دامپزشک و معاینه دقیق است.
   پیشنهاد میکنیم بعد از دامپزشک از یک مربی سگ کمک بگیرید… در نظر داشته باشید که آموزش نیاز به صبر، حوصله، علم و مهارت داره و اگه درست انجام نشه دعوا و برخورد با حیوون خونگی میتونه ایجاد استرس کنه و شرایط بدتر شه.

 20. سلام وقت بخیر
  من چند روزه که یه شیتزو سوپرفلت ماده ۲ماهه خریدم
  تا زمانی که داخل پارکه حتی پد جیشش داخل پارکه قطره هم میریزم روش به هیچ وجه جیش نمیکنه امروز از صبح تا ساعت ۴بعد از ظهر جیش نکرد و جیششو نگه داشت تا من از سر کار رسیدم رفتم داخل پارک و هرکاری کردم جیش نکرد تا آخر سر بردمش حمام اونجا جیش کرو
  تا وقتی که از پارک بیاد بیرون
  بیشتر دوست داره کف تونه جیش کنه تا روی پد
  و شبها خیلی پارس میکنه و صبح بعد از بیدار شدن نیم ساعت پارس میکنه
  به دکترش گفتم فقط گفت بی توجه باشین که چه بب توجه باشیم و چه دعواش کنیم این دوتایم مدام پارس میکنه
  در مورد جیشش ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام وقتتون بخیر
   به طور کلی توله ها قبل از ۳-۴ ماهگی قدرت کمی در آموزش و کنترل ادرار دارند.
   آموزش این مسئله نیازمند صبر و حوصله میباشد. بخاطر همین پیشنهاد میکنیم بعد از مشورت گرفتن از دامپزشک، از یک مربی سگ کمک بگیرید…
   آموزش باید از همین سنین پایین با اصول انجام بشه تا در آینده دچار ناهنجاری رفتاری نشه…

 21. سلام و عرض ادب
  من یه پامرانین نر ۷ ماهه دارم که دیروز عقیم کردم.
  تا قبل از عقیم‌کردن جیشش رو حتی در زمان اوج بازی یا هیجانش سرجای مخصوصش انجام میداد و خیلی به ندرت پیش میومد که خطا کنه.
  ولی از دیروز که عقیم شده، اصلاً سرجاش برای ادرار نمیره و هرجا توی خونه که دلش بخواد جیش میکنه.
  دعواش کردم و مرتب با اشاره و صدای بلند بهش گفتم که اینجا نه، و حتی دوباره مجبور شدم که پارکش رو دوباره نزدیک جای جیشش بزارم و وقتی میزارمش داخل پارک یا نمیره روی سینی مخصوصش جیش کنه یا داخل فضای پارک جیش میکنه.
  ممکنه راهنمایی کنید که آیا این مشکل بعد از عقیم کردن طبیعیه و رفع میشه و اینکه چه کار باید بکنم.
  ممنون

  • سلام وقتتون بخیر. هم ممکنه این مشکل رفتاری باشه که به دنبال عقیم سازی از خودش نشون میده و هم اینکه بخاطر استرس باشه. اما از طرفی هم ممکنه در روند جراحی دچار این مسئله شده باشه. پیشنهاد میکنم با پزشک جراحش حتما مشورت کنید تا در صورت لزوم برای معاینه مجدد به ایشون مراجعه کنید.

 22. سلام و وقت بخیر. من یک پامر یک ساله دارم، جای دستشوییشو بلده، ولی بعضی وقتا خطا میره و رو سرمیک و جاهای دیگه دستشویی میکنه. میخوام بدونم چرا این کارو انجام میده؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام وقت شما بخیر
   ممکنه مشکل رفتاری باشه در واقع میخواد با این کار اعتراض خودش رو نشون بده! اما از بیماری های ادراری یا دستگاه عصبی هم غافل نشید. گاهی اوقات ممکنه در اثر بیماری چنین مشکلی پیش بیاد پس توصیه ما به شما اینه که در مرحله اول به دامپزشکی مراجعه کنید تا از نظر بیماری و فیزیولوژی معاینه بشه و اگر ازمایش لازمه گرفته بشه. و با مشورت دامپزشک (اگر مشکل بیماری نبود) از یک مربی کمک بگیرید

 23. با سلام،
  ما ٣ سال هست كه يك سگ شيتزو ترير داريم كه از تولگي با خودمون بوده، تا به الان هم بسيار هم مودب بوده و هميشه تو سيني مخصوصش ادرار ميكرد مگر استثنا و مشكلي پيش ميومد كه خطايي ميكرد، در حال حاضر يك هفته اي هست كه اصلا داخل سيني اش دستشويي نميكنه و فقط منتظر ميمونه تا براي مدفوع كه هميشه بيرون ميبريمش از خونه خارج بشه بعد ادرار بكنه. ولي گاهي نميتونه خودش رو نگه داره و روي فرش و جاهاي ديگه ادرار ميكنه… نميدونيم چي كار كنيم كه مجدد روي سيني دستشويي كنه! حتي چندين بار سيني رو به ادرارش آغشته كرديم كه مجدد بوي ادرار بگيره اما بازهم يا نگه ميداره يا جاهاي ديگه خونه دستشويي ميكنه! از لحاظ سلامت هم دامپزشك بررسي كرد و سالم هست.

  • سلام وقت شما بخیر
   با توجه به مواردی که فرمودین در ابتدا به نظر میرسه که ممکنه مشکلات و بیماری های ادراری پیدا کرده باشه بخصوص سنگ های مثانه یا التهابات میتونن چنین حالتی ایجاد کنند. اما اگر دامپزشک معاینه و بررسی کرده و گفته سالمه، احتمالا مشکل رفتاریه و حتما باید با یک مربی و رفتار شناس با تجربه صحبت کنید تا ببینید چه چیزی اخیرا تغییر کرده و باعث شده چنین رفتاری رو نشون بده.

 24. سلام . من سگم ۴ سالشه چشمش آب مروارید گرفت و ۲ ماه پیش جراحی کرد بعد از جراحی هم خیلی آب میخوره هم خیلی ادرار میکنه ، حجم ادرارش هم زیاد شده ، از طرفی هم بچه نمیبینه و پاش همش بعد از ادرار میره روش و کثیف میشه هرسری دارم پاهاشو بعد از ادرار میشورم
  اینم بگم سگم اضافه وزن هم داره ممکنه مشکلی وجود داشته باشه مثل دیابت؟
  و اینکه هر دفعه پاهاشو بشورم اشکالی نداره؟ ضرر نداره این شستشوی روزانه؟

  • سلام وقت بخیر.
   بله این پرنوشی و پرادراری میتونه نشانه بیماری باشه و با توجه به این که اضافه وزن داره ممکنه مبتلا به دیابت شده باشه اما برای تشخیص دقیق نیاز به بررسی و انجام آزمایشات داره که پیشنهاد میکنم حتما به دامپزشکی مراجعه کنید تا معاینه بشه و تشخیص دقیق داده بشه
   شستن دست و پاها اگر با آب انجام بشه مشکلی نداره ولی بهتره از خشک شدنش مطمئن بشید که درگیر بیماری پوستی و التهاب پوستی نشه به واسطه رطوبت زیاد.

 25. راستی سگم نژاد پکینیز هست و ۹ کیلوئه 🙏

 26. سلام. من سگم ۵ماهشه نژادش ژرمن و نر هستش
  چند روز دچار بی اختیاری ادرار شده مثلا وقتی همسرم نزدیکش میشه اینکارو میکنه یا وقتی که از توی پارک میاریمش بیرون درحین حرکت دستشویی میکنه. میشه لطفا راهنماییم کنید که بدونم علت کارش چیه

  • سلام وقت بخیر
   بستگی به نوع ادرار کردنش داره
   اگر به صورت کم و منقطع در گوشه و کنار منزل باشه ممکنه چون به سن بلوغ نزدیک میشه در حال علامت گذاری کردن باشه (یک کار ارادی). یا اینکه یک مشکل کاملا رفتاری باشه و به خاطر مثلا ترس از تنبیه کردن یا استرس های این چنینی به صورت غیر ارادی این کار رو میکنه. که برای این موارد حتما باید با مربی و رفتار شناس مشورت بفرمایید
   اما یک مورد دیگر هم اختلالات ادراری و تناسلیه که میتونن زمینه ساز ایجاد بیماری های ادراری تناسلی و بروز چنین حالت هایی بشن که در اون صورت حتما باید دامپزشک ویزیت کنه و اگر نیاز باشه ازمایشات لازم رو انجام بده تا از سلامتی اطمینان حاصل بشه.

 27. سلام دختر من ۸ ماهه ، پامر هست ، اولین موردی که بسیار منو اذیت میکنه واق واق کردن بدون توقفش هست ، وقتی کسیو میبینه یا حیوان دیگه یا حتی ماشین و اتوبوس !.. احساس می‌کنم هیجان بالایی داره.
  مورد بعدی ادرار در جایی غیر از توالت خودش هست ، کاملا یاد گرفته! ( هر وقت خونه هستیم جای خودش) تنها باشه یا لج کنه در جای دیگه غیر از توالت خودش. (هر روز ۸ ساعت تنهاس)

  • سلام وقت بخیر
   اگر به تازگی توسط دامپرشک معاینه نشده حتما برای ویزیت به کلینیک دامپرشکی مراجعه کنید
   اگر معاینه شد و مشکلی نبود، پیشنهاد میکنم حتما با یک مربی و رفتار شناس مشورت کنید چون اگر این مشکل رفتاری باشه با تمرین و آموزش مربی خیلی بهتر خواهد شد. زمان تنها موندش رو هم کمتر کنید اگر میتونید و زمان بیشتری برای تخلیه انرژی و بازی کردنش اختصاص بدید

 28. سلام و خسته نباشید سگه من 3ماهه هست شیتزو هست 10 روزه خریدیم تو خونه جای دسشویی رو یاد دادیم و اکثرا میره اونجایی ک اموزش دادیم ولی هرزگاهی هر جا میخواد ادرار میکنه البته روزی 3 وعده غذا میدم اونم فقط مرغ و زیاد گاز میگیره کلا بازی میکنم کارش فقص گاز گرفتنه اولاش اروم گاز میگیره رفته رفته فشارشو زیاد میکنه در حدی ک باید بهش دعوا کنیم جنسیتش هم نر هست

  • سلام وقت بخیر
   با توجه به این که سنش کمه و مدت کمی ست که به منزل شما امده، لذا آموزش ها کمی زمان بر هستند و نیاز به دقت و صبر و حوصله دارند.احتمال خطا در سنین پایین و در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند. اگر به تازگی به دامپزشکی مراجعه کردید، حتما چکاپ لازم انجام شده اما اگر مراجعه نکردید حتما این کار رو انجام بدید.
   برای گرفتن برنامه غذایی حتما به دامپزشکی مراجعه کنید تا با توجه به وزن و سن و فعالیت روزانه اش، رژیم غذایی مناسب پیشنهاد کنند و تغذیه ش فقط مرغ نباشد.
   برای مشکل گاز گرفتن و جای دستشویی نیاز به اموزش دارد که میتوانید در این خصوص با یک مربی و رفتارشناس مشورت کنید.

 29. سلام
  سگ من ۱۲ سالشه و جدیدا بدون اینکه بره سرجایی که همیشه جیش میکنه جایی که نشسته جیش میکنه مثلا روی مبل یا فرش هیچ وقت این عادتو نداشت لطفا راهنمایی کنید

  • سلام وقت شما بخیر
   با توجه به این که سن سگ شما بالا رفته، باید حتما برای بررسی این موضوع، در اسرع وقت به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.
   چنین مشکلی در این سن میتواند به دلیل مشکلات فیزیولوژیک یا بیماری، کهولت سن و یا به دلایل رفتاری باشد. لطفا هر چه سریع تر به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید تا تحت معاینه قرار گیرد.

 30. سلام وقت بخیر من سگم ۵ ماهشه و خطا نمیزنه و هیچ مشکلی نداره تو ادرار عقیم هم نشده
  ولی امروز رو سرامیک پهن شده بود و به استلاح لش کرده بود
  بعد که بلندش کردم دیدم کمی آنجا ادرار کرده و زیر شکمش ادراری شده بود
  به نظر شما مشکلش چیه و چه راه کاری داره

  • سلام وقت بخیر
   با توجه به این که سنش کمه ، و آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. احتمال خطا در سنین پایین و در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند. اگر به تازگی به دامپزشکی مراجعه کردید، حتما چکاپ لازم انجام شده اما اگر مراجعه نکردید حتما این کار رو انجام بدید.
   گاهی اوقات این اتفاقات رفتاری هستند و گاهی اوقات ممکنه به خاطر مشکلات اناتومیکی یا فیزیولوژیک باشند که نیازمند بررسی و معاینه دامپزشک است
   در صورت نبود چنین مشکلی ،بهتره با یک مربی یا رفتارشناس مشورت کنید

 31. با سلام
  من یه شیتزو یکساله دارم که تازه پزیود شده و متاسفانه نمیتونه ادرارشو کنترل کنه . میره روی سینی ادرار ولی ننیتونه ادرار کنه و بعد از مدتی هر حایی که باشه بدون اختیار به مقدار زیاد ادرار میکنه . میخوام بدونم به خاطر پریود بودنشه یا اینکه مشکل دیگه ای داره؟

  • سلام وقت بخیر
   برخی مواقع ممکنه به دلیل تشکیل و وجود سنگ های ادراری در مثانه و مجاری ادراری چنین اتفاقی بیوفته. ممکنه صرفا به فحل شدنش مربوط نباشه اما اون هم میتونه گاهی تاثیر بذاره. حتما برای چکاپ به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید تا اگر مشلکی وجود داره خیلی سریع تر برطرف بشه.

 32. سلام خسته نباشید . سگ ده ماهه مالتیز دارم که ماه پیش فحل شد و کاملا جای ادرار رو فراموش کرده و هر جا بخواد ادرار می کنه در صورتیکه یک ماه پیش چکاپ کامل شد و مشکل سلامت نداره … دوباره با فنس تمرین می کنم باهاش ولی کنار پد ادرار می کنه فقط و روی پد نمیره . نمی دونم چرا یادش رفته ؟

  • سلام وقت بخیر.. ممکنه به دلیل مشکلات رفتاری باشه که این موضوع نیازمند بررسی عواملی ست که ممکنه در این زمینه دخیل بوده باشه… حتما با یک دامپزشک به صورت حضوری و در کنارش یک رفتار شناس یا مربی مشورت کنید.. چون ممکنه طی این یک ماه که گذشته، دچار عفونت یا مشکلات ادراری و تناسلی شده باشه و حتما باید توسط دامپزشک معاینه بشه

 33. سلام وقتتون بخیر
  سگ من ۱۷ سالشه و نژاد پینچر مینیاتور هستش الان یه چند وقت که میره تو جای دستشویش ولی اونجا دستشویی نمیکنه و میاد تو خونه ادرار میکنه و حتی چند بار مدفوع هم کرده میشه راهنماییم کنین الان داروی لیورگل ۷۰ و ویتامین ث۲۵۰ هم میخوره برای کبدش مشکل قلبی هم داره که قرص انالاپریل ۵ هم میخوره

  • سلام وقت بخیر
   با توجه به اینکه سنش بالاست و احتمال بروز خیلی از اختلالات و مشکلات در این سن وجود داره باید حتما به کلینیک مراجعه کنید تا چکاپ لازم جهت بررسی دستگاه ادراری و تناسلی انجام بشه …ممکنه فقط به خاطر کهولت سن باشه اما حتما باید معاینه بشه…

 34. سلام سگ من ۸ ماهشه و تو حیاطه کلا و هنوز درست دسشویی نمیکنه راه میره ادرار میکنه و حتی موقع مدفوع کردنشم همینطوری راه میره انجام میده کارشو چرا؟

  • سلام وقت شما بخیر
   نکته ای که وجود داره اینه که اگر سگ شما در سنین پایین از مادر جدا شده باشه و تنها نگه داری میشه، احتمالا خیلی از رفتار هارو از یه سگ دیگه یا مادرش یاد نگرفته و نیاز به اموزش داره در این زمینه. اما در وهله اول باید حتما توسط یک دامپزشک معاینه بشه تا مشخص بشه در دفع ادرار و مدفوع بی اختیاری نداره و اعصاب اون ناحیه دچار اختلال و ضعف نیست… حتما برای بررسی این موضوع به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید

 35. علیرضا پورباقربهمن 30, 1400 از 09:44پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من یه دالمیشن نر ۵ ماهه دارم ، کاملا یاد گرفته که باید بیرون دستشویی کنه و همیشه هم تشویقی میگیره بعد از دستشویی بیرونش اما هنوز هم بعضا تو خونه ادرار میکنه و گاها همزمان با لباس پوشیدن من که ببرمش بیرون میاد دم در ادرار میکنه…۲ ۳ بار هم تو جای خواب خودش دستشویی کرده.
  اینا صرفا به خاطر اینه که هنوز نمیتونه کامل کنترل کنه خودش رو یا اشکالی وجود داره؟
  ممنون از وقتتون

  • سلام وقت بخیر
   با توجه به این که سنش کمه ، و آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. احتمال خطا در سنین پایین و در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند. اگر به تازگی به دامپزشکی مراجعه کردید، حتما چکاپ لازم انجام شده اما اگر مراجعه نکردید حتما این کار رو انجام بدید.
   گاهی اوقات این اتفاقات رفتاری هستند و گاهی اوقات ممکنه به خاطر مشکلات اناتومیکی یا فیزیولوژیک باشند که نیازمند بررسی و معاینه دامپزشک است
   میتونه فقط بخاطر هیجانات و سن کمی که داره این اتفاق بیفوته که با اموزش های تکمیلی این مشکل هم حل میشه. اما حتما برای بررسی هم به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید

 36. سلام وقت بخیر
  من یه سگ شیتزو دارم ۹ ماهشه و بدلیل مسافرت ۲ روز گذاشتمش پانسیون برای اولین بار و امروز تحویل گرفتم و وقتی اومد خونه جوری ادرار کرد که نصف پدش کامل خیس شد انگار که ۲ روز ادرارشو نگه داشته بوده تا حالا ندیدم انقدر ادرار کنه خیلی خیلی زیاد بود و بعدش هر جای خونه که راه میره یهو ادرار میکنه نه نشونه گذاری ادرار کامل و الان نمیدونم چی شده که اینجوری میکنه نمیره رو پدش
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام وقت بخیر
   با توجه به اینکه از شما دور بوده واحتمالا به دلیل دوری و همچنین نگه داری در پانسیون دچار استرس شده.. ممکنه این رفتار ها کاملا به خاطر اضطراب باشه و در زمان نگه داری در پانسیون ، مدام درگیر احتباس ادرار بوده. پیشنهاد میکنم با دکتر دامپزشک مرکزی که بهشون سپرده بودید مشورت کنید و در مورد شرایظ نگه داریش پرس و جو کنید

 37. سلام سگ من تو روستا بود بعد از مدتها آوردیم خونه بستیمش حالا پاهای عقبش فلج شده و بی اختیاری ادرار داره میشه کمک کنید

  • سلام وقت بخیر.
   با توجه به اطلاعات ناقصی که فرمودید و با توجه به عدم ارائه تاریخچه کامل و مناسب کمک چندانی نمیشه کرد. ممکنه آسیب فیزیکی دیده و یا مثلا دچار آسیب ستون فقرات و دیسک های بین مهره ای شده که به اعصاب انتهایی فشار وارد شده و سیستم عصبی رو مختل کرده. اگر چنین موردی باشه باید هرچه سریعتر به مرکز دامپزشکی مراجعه کنید تا درمان و اقدامات لازم انجام بشه .هرچه سریعتر اقدام کنید احتمال درمان شدن هم میتونه بیشتر باشه

 38. سلام وقت بخیر من سگمو دو ماه هستش که گرفتم و الان تقریبا ۶ ماهشه و چک شده مشکل کلیه نداشته و تقریبا یاد گرفته که توی سینی فقط باید دستشویی کنه اما تو هر جای خونه ممکنه ادرار کنه ولی مقدارش خیلی کم و حتی چند قطره ممکن باشه
  سگم ماده هستش و‌ هنوز به بلوغ نرسیده و عقیم نشده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام وقت شما بخیر
   با توجه به اینکه پیش از این توسط دکتر دامپزشک به صورت کامل ویزیت شده و موارد مختلف بررسی شده، پیشنهاد میکنم با مراجعه به همان دکتر، ازشون بخوایید که این مورد رو بررسی کنند تا با توجه به معاینات قبلی، در صورت لزوم اگر تغییری ایجاد شده به صورت مقایسه ای قابل تشخیص و بررسی باشه
   به صورت کلی میتونه فقط یک ناهنجاری رفتاری باشه ، اما بهتره از نظر سنگ و رسوبات مثانه و مجاری ادراری هم بررسی بشه تا در صورت مشاهده مشکل، اقدامات درمانی به سرعت صورت بگیره

 39. با سلام
  من گلدن حدود ۴ سال نر دارم فوق العاده باهوش و مودب با جای دستشویی معلوم( البته داخل حیاط) ، اما تا میخوام نوازشش کنم یا از بیرون میرسیم خونه یا حتی فکر میکنه که میخوایم به سمتش بریم شروع میکنه ادرار پاششی بی اختیار که هی قطع میشه و دوباره شاید بین ۲تا ۳ بار ادرار میکنه و خیلی زیاد آب میخوره
  آیا این ادرار هیجانی هست و ایا این مشکل قابل درمان هست یا خیر ممنونم

  • سلام وقت بخیر علامت گذاری به وسیله اسپری کردن ادرار در سگ های نر بسیار رایج است. در صورتی که عقیم نشده، با دامپزشکی که معاینه اش میکنه حتما برای جراحی عقیم سازی مشورت کنید .
   اگر آب زیاد میخوره و ادرار هم زیاد میکنه به دامپزشکش اطلاع بدید تا موارد دیگه رو هم بررسی کنند
   ممکنه میزان دفعاتی که برای ادرار بیرون میبرید کم باشه و یا به خاطر بالا رفتن دمای محیط، مصرف آب بیشتر شده باشه. اما حتما نیازه که توسط دکتر ویزیت بشه

 40. سلام
  من یک‌سگ‌‌ نر از نزاد پودل و‌ یک‌ساله دارم که بسیار هم‌باهوشه
  و‌میشه گفت از سه ماهگیش‌کاملا یاد گرفت که بیرون ادرار بکنه
  ولی امروز صبح دیدم که یک‌گوشه خونه ادرار کرده
  چون فکر کردم شاید برای دیشب باشه و یادش نیست دعواش نکردم
  اما دوباره امروز عصر هنگام بازی یهو واستاد و ادرار کرد
  خیلی دعواش کردم
  اما به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه ؟

  • در صورتی که به تازگی و طی چند هفته اخیر توسط دکتر دامپزشک ویزیت شده و مشکلی نبوده، احتمالا به خاطر هیجانات و یا بروز تغییراتی که باعث هیجانش میشه باشه، یا اینکه مشکل رفتاری باشه و باید بررسی بشه چه چیزی باعث شده این رفتار رو نشون بده که به عوامل مختلفی در خانه بستگی داره
   اما بهتره از نظر سنگ و رسوبات مثانه و مجاری ادراری هم بررسی بشه تا در صورت مشاهده مشکل، اقدامات درمانی به سرعت صورت بگیره

 41. سلام من سگم رو تازه گرفتم هر ۵ دقه یبار پاشو میده بالا قطره ای جیش میکنه نر هم هست باید چیکار کنم یه سگ دیگه هم دارم ماده ی ولی اون تاحالا همچین کاری نکرده بود

  • سلام وقت بخیر
   معمولا سگ های نر برای تعیین قلمرو به این روش، علامت گذاری میکنند
   به خصوص اگر سگ دیگری هم در محیط باشد
   در مرحله اول به دامپزشک مراجعه کنید تا از وضعیت سلامتی اطمینان حاصل کنید و در مرحله بعد برای آموزش دادن سگ تون با یک مربی مشورت کنید.

 42. سلام من یک سگ یک ماه خرید داری کردم هروقت ادرار می‌کنه دعواش میدم و محلش نمیدم ولی در اون ساعتی که محلش نمیدم صدا میده ولی باز هم میاد همون جاه ادرار می‌کنه ممنون میشم اگه جواب بدید

  • سلام وقت بخیر
   با توجه به این که سنش کمه ، و آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. احتمال خطا در سنین پایین و در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند. حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید

 43. سلام،
  سگ من که حدودا ۱۰/۵ سال داره و شیتزو هست، اخیرا ناگهان بی اختیار هرجا که هست ادرار میکنه و آب از دهنش زیاد میریزه و بی حال میشه و توان راه رفتن نداره، تعادل هم نداره. بعد یه چند ساعت خوب میشه و دوباره اتفاقات قبلی میفته.مشکلش چیه لطفا؟

  • سلام وقت بخیر. با توجه به اینکه سگ شما سن بالایی داره، و بالا رفتن سن زمینه ساز بروز بسیاری از اختلالات و بیماری ها میتونه باشه ( مانند انسان ها) لطفا در اسرع وقت برای معاینه کامل و دقیق به کلینیک یا مرکز دامپزشکی مراجعه کنید. با تشکر

 44. سلام وقتتون بخیر
  من یه جک راسل ماده که تازه وارد ۳سالشو‌تموم کرده دارم
  از تولگیشم با ما بوده جز چند ماه وسطا ۴ ۵ماه تو یکسالگیش یخاطر شرایط، از همون اول خیلی راحت جای دسشوییشو یاد گرفته ، ولی چند وقتیه رو غریبه ها خیلی پرخاشگره، دیشب مهمون داشتیم اولش با طرف خیلی بد بود بعد به زور میرفت بغلش ناز میخواست بعد اوکی شد باهاش باز میکرد حدود چند ساعتی باهاش کاملا اوکی شد ، همینجوری موقع بازی یهو در حسن حرکت ادرار کرد تو خونه (کاملا بی سابقه بود این حرکت) میتونید راهنماییم کنید دلیلش چی میتونه باشه؟

  • سلام وقت بخیر
   موضوعی که مطرح کردید بیشتر شبیه عکس العمل های هیجانیه و میتونه با مشورت یک مربی به خوبی بررسی و حل بشه، البته بستگی داره این ادرار کردن که میگید به صورت تخلیه حجم زیاد ادرار بوده یا حالت قطره ای و حجم کم داشته. اما به صورتی کلی اگر به تازگی توسط دامپزشک معاینه نشده، در اولین فرصت برای بررسی به کلینیک دامپزشکی مراجعه فرمایید.و بعد از اون حتما با یک مربی مشورت کنید

 45. سلام وقت بخیر،من یه گلدن رتریور ماده عقیم شده سه سالو نیمه دارم،یکی دو ماه یکبار بی اختیار ادرار میکنه و کلی خجالت میکشه یعنی انقدری ادرار میکنه که میشورمش و خشکش میکنم دوباره میبینم داره راه میره و ادرار میکنه یا همینطور که دراز کشیده ادرار میکنه،به نظرتون با توجه به اینکه این موضوع گهگاهی و به فواصل زیاد اتفاق میوفته نگران کنندس یا میتونه بخاطر استرس باشه
  در ضمن کایلا هیجان بالایی داره و حتی چند ساعت اهالی خونه رو نبینه بعد از دیدن اگه نوازشش کنیم ادرار میکنه،

  • سلام وقت بخیر
   در صورتی که به تازگی و طی چند هفته اخیر توسط دکتر دامپزشک ویزیت شده و سونو شده یا عکس رادیولوژی گرفتید و مشکلی نبوده، احتمالا به خاطر هیجانات و یا بروز تغییراتی که باعث هیجانش میشه باشه، یا اینکه مشکل رفتاری باشه و باید بررسی بشه چه چیزی باعث شده این رفتار رو نشون بده که به عوامل مختلفی در خانه بستگی داره
   اما بهتره از نظر سنگ و رسوبات مثانه و مجاری ادراری هم بررسی بشه تا در صورت مشاهده مشکل، اقدامات درمانی به سرعت صورت بگیره

 46. سلام وقتتون بخیر. سگ من سه سالشه و الان یازدهمین روز پریودی رو پشت سر میزاره. اما امروز تکرر ادرار پیدا کرده و پشت هم توی پدش یا جای دستشوییش جیش میکنه اما پشت هم. جنسش americanstafford هست . و استفراغ هم کرده‌ حتی قبل اینکه تکرر ادرارش شروع بشه زرداب هم بالا اورد. خونریزی پریودیشم داره و دستشوییشو کنترل نداره. لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم 🙏

  • سلام وقت بخیر. پیشنهاد میکنم هرچه سریع تر به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید تا به صورت مستقیم معاینه و بررسی کامل بشه. با توجه به اینکه ممکنه مشکل فیزیولوژیک باشه باید حتما معاینه بشه از نزدیک و در صورت لزوم رادیولوژی و سونو بشه
   این مشکل ممکنه به خاطر به هم خوردن سیکلش باشه یا حتی موردی باشه که به سیلکش مربوط نباشه اما با اطلاعاتی که شما دادین بدون معاینه نمیشه نظر خاصی داد

 47. سلام خسته نباشید
  سگ من نر هستش و تقریبا دوسال و خورده ایشه و هر موقع من رو میبینه دچار هیجان میشه و انقدر ذوق میکنه که بی اختیار ادرار میکنه میخوام بدونم چجوری درمانش کنم؟

  • سلام وقت بخیر
   آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه. احتمال خطا در در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند. حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید

 48. سلام.من یک سگ دارم که نر هستش وقتی بچه بود خیلی خوب غذا میخورد خودش میخورد و حتی شب ها برای غذا خوردن بالا و پایین میپرید و گریه میکرد ولی الان که نزدیک سه سالش هس اصلا از غذا خوردن متنفر شده طوری که میخوام بهش غذا بدم فرار میکنه خودش نمیخوره و من به زور با دست بهش غذا میدم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام وقت بخیر با توجه به این که سنش 3 سال شده و حدودا از این سن باید دوره های سالانه و چکاپ ها مرتب انجام بشه پیشنهاد میکنم برای معاینه و ترجیحا آزمایش خون برای بررسی فاکتور های کبدی و کلیوی حتما به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید تا احتمال آسیب های کبدی و کلیوی بررسی بشه

 49. سلام وقت بخیر من یه سگ نژاد تریر از کسی گرفتم ولی از اون شخصی که قبلا نگهداری میکرده از سگ هیچ اطلاعی ندارم که به چه شکلی سرپرستی این سگ و میکرده..الان حدود ۲ هفته آوردم پیش خودم تا ۳روز اول خوب بود دست شویی روزی ۲ بار میرفت یکبار صبح یکبار هم بعدظهر تا موقعی که من رفتم واکسن این و زدم چون نمیدونستم صاحب قبلی این کار و کرده یا نه بعد از اون روز الان چندمین بار داخل خانه ادرار میکنه حالا نمیدونم مشکل خاصی پیدا کرده بعد از اون واکسن ها با نه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام وقت بخیر
   واکسن هایی که تزریق میشن ربطی به بیماری ادراری ندارن. اما ممکنه به خاطر ترس از کلینیک و یا استرس واکسن زدن، این رفتار هارو نشون داده باشه.گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار دیده بشه. حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید

 50. سلام ،من یک توله ی ۷ ماهه ی گلدن دارم ،دو روز هست که وقتاییکه همسرم ظرف غذاش رو پر میکنه و میداره که بخوره ،غذارو بو میکنه و میره روی فرش میشینه و ادرار میکنه ،تا قبل از این دو روز ، غداش رو میخورد و بدون اینکه ادرار کنه خودش میرفت و جای مشخصش ادرار میکرد ،به نظر شما چه دلیلی داره این ادرار کردن ؟؟؟ در ضمن کاری هم نمیکنیم که استرس داشته باشه برای غذا خوردن

  • سلام وقت بخیر
   ممکنه بروز رفتار یا اتفاقی در خانه باعث بروز این استرس رفتاری شده باشه
   به صورت کلی آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه. احتمال خطا در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند. گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار دیده بشه. حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید.

 51. امین قره باغیتیر 26, 1401 از 02:09پاسخ

  سلام و عرض ادب
  سگ من ۹ ماهست
  شیتزو فلت نر
  الان نزدیک چند هفتست دیگه تو سینی ادرارش کم ادرار میکنه
  یا همون جای خوابش ادرار میکنه یا هر جایی اومد
  خودشم نمیسته کامل یکجا ادرار بکنه
  هونجوذی که راه میره ادرارشم میکنه
  ممنون میشم راهنماییم بکنین
  البته تا دو هفته قبل اینا فقط تو سینی ادرارش میکرد

  • سلام وقت بخیر
   آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه. احتمال خطا در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند. گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار دیده بشه. حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید

 52. سلام،من یک توله اشپیتز ۳ ماهه ماده دارم جای ادرارشو بلد هست و در سینی مخصوص در حمام انجام میده.الان ۳ روز هست کمتر داخل حمام میره و داخل راهرو روی سنگ با حجم خیلی بیشتر انجام میده.و ادرارش مثل قبل که کمی زرد بود نیست و بسیار شفافه و آب هم زیاد میخوره.ممنون میشم علتش رو راهنمایی کنید

  • سلام وقت بخیر
   آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه. احتمال خطا در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند. گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار دیده بشه. حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید. مصرف بیشتر آب ممکنه به خاطر گرم تر شدن هوا هم باشه

 53. سلام من سگم تا من را میبینه میاد جلو روم جایی که دعواش میکنم میگم ادرار نکن جلوی در انجام میده دلیل این کارش چیه؟

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده
   آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه.احتمال خطا در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند.
   حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید.

 54. سلام من یک هفته هست سگ ماده پامر گرفتم خیلی شیطون و سریع خو گرفت ولی اولین بعر که چند ساعت تنها لود وقتی اومدیم بشدت می لرزید و خب هر بعر تنها بشه خیلی وارس مینه اما امروز دوبا داخل اتا خواب دستشویی کوچلو کرد و یه بار رو سرامیک بهاشتباه دستشوییی بزرگ کرد و دوباره شب ک ما رفتیم یسر جای مادرم دستشویی کرد موندن باش چکار کنم

  • سلام وقت بخیر
   آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه. احتمال خطا در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند. گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار و مدفوع در جای نا مناسب دیده بشه. حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید.

 55. سلام خسته نباشید سگ من تریر دو ماهه هست یه جا میزاریمش چندین بار جیش میکنه براش سینی ادرار هم گرفتیم هر کاری میکنیم اونجا کارشو انجام نمیده رو پدش دستشویی میکنه حتی تو خونه هم نمیزاریم راه بره چون چندین بار اینکارو کرده یا میزاریمش تو پارکش جیش میکنه یا پاسیو نمیدونم الان زوده برای یادگیری؟ و یه مشکل دیگه ای که داره خاک میخوره علت این کارش چی میتونه باشه؟

  • سلام وقت بخیر
   آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه. احتمال خطا در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند
   حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید.
   الان سن مناسبی برای شروع آموزش است.
   اینکه خاک میخوره میتونه نشونه کمبود برخی مواد معدنی در بدنش باشه
   یا اینکه دلیل رفتاری داشته باشه فقط
   حتما به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید تا معاینه بشه و در صورت وجود کمبود مواد معدنی، درمان لازم انجام بشه

 56. و یه چیز دیگه اینکه میخوام پدشو عوض کنم کلی باهام دعوا میکنه

 57. سلام سگ من چند وقته تو باکسش دستشویی می‌کنه حدود 11 دقیقه پیش مادرم میخواست از باکس بیارتش بیرون و ببریمش دستشویی اما همین که در باکس رو باز کرد تو باکسش دستشویی کرد و الان 9 ماهه هست و نر هست

  • سلام وقت بخیر
   آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه. احتمال خطا در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند. گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده.
   عقیم سازی هم کمک زیادی به حل این موضوع میکنه
   حتما با یک مربی سگ و یک دامپزشک برای مشکل سگتون مشورت کنید.

 58. سلام
  سگ من پامر هس و چند روزیه ربع یا نیم ساعتی ی بار جیش میکنه
  ۴ تا ۵ ماه سنشه
  ولی زیادی فضول هس
  دلیل این ادرارش چیه

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده
   یا حتی ممکنه که به خاطر علامت گذاری و نزدیک شدن به سن بلوغ این رفتارش بیشتر شده. که با عقیم سازی به موقع میتونید کنترلش کنید اما حتما با دامپزشکش مشورت کنید در این باره
   آموزش به سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه.احتمال خطا در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند.
   حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید.

 59. سلام وقتتون بخیر سگ من ماده هست ۴ ساله شیتزو عقیم شده. همیشه ادرار روی جای مخصوص انجام می‌داد ولی الان مدتی هست که روی فرش یا روی سرامیک یا روی تخت خواب ما ادرار میکنه. هم موقع هیجانی شدنش و هم موقع استرس و حتی تایمی که نه استرس داره نه هیجانی شده اینکارو میکنه میشه راهنماییم کنید. اینم بگم از زمانی که ما کل فرش هارو دادیم قالیشوئی و فرش هااومده اینکار رو میکنه قبلش اصلا خطا نداشت

  • سلام وقت بخیر
   در صورتی که به تازگی و طی چند هفته اخیر توسط دکتر دامپزشک ویزیت شده و سونو شده و مشکلی نبوده، احتمالا به خاطر هیجانات و یا بروز تغییراتی که باعث هیجانش میشه باشه، یا اینکه مشکل رفتاری باشه و باید بررسی بشه چه چیزی باعث شده این رفتار رو نشون بده که به عوامل مختلفی در خانه بستگی داره
   ممکنه به خاطر بوی فرش ها و برای تغییر دادن بوی فرش این کارو میکنه
   اما بهتره از نظر سنگ و رسوبات مثانه و مجاری ادراری هم بررسی بشه تا در صورت مشاهده مشکل، اقدامات درمانی به سرعت صورت بگیره

 60. درود بر شما ، توله سگی ماده ۴۵ روزه از نژاد فرنچ بولداگ را خریداری کردم الان ۵۰ روزش هست و مرتب ادرارهای کوچک کوچک و مدام در هر جایی از خانه انجام میدهد ، امروز زمانی ک بلندش کردم ،متوجه شدم ک بی اختیار ادرارش بصورت مدام چیکه میکند ، و الان ک شب شده و خواب هست دیدم ک در خواب هم مثل نشتی لوله آب ، از محل ادرارش مدام ادرار تراوش میشود ، و علت اینکه مدام پد زیر پایش خیس بود را فهمیدم با این توضیحات ، نظر شما چیست لطفا راهنمایی کنید ، آیا قابل درمان هست یا خیر ؟

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده
   حتما با دامپزشکش مشورت کنید در این باره
   آموزش به توله سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه.احتمال خطا در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند.
   حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید

 61. درود بر شما ، توله سگی ماده ۴۵ روزه از نژاد فرنچ بولداگ را خریداری کردم الان ۵۰ روزش هست و مرتب ادرارهای کوچک کوچک و مدام در هر جایی از خانه انجام میدهد ، امروز زمانی ک بلندش کردم ،متوجه شدم ک بی اختیار ادرارش بصورت مدام چیکه میکند ، و الان ک شب شده و خواب هست دیدم ک در خواب هم مثل نشتی لوله آب ، از محل ادرارش مدام ادرار تراوش میشود ، و علت اینکه مدام پد زیر پایش خیس بود را فهمیدم با این توضیحات ، نظر شما چیست لطفا راهنمایی کنید ، آیا قابل درمان هست یا خیر ؟ضمنا خیلی توله ی سر حال و سالم و بازی گوشی هم هست، با تشکر

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده
   حتما با دامپزشکش مشورت کنید در این باره
   آموزش به توله سگ ها تا زمانی که کامل یاد بگیرند کمی زمان بر است ، این آموزش ها نیاز به دقت و صبر و حوصله دارد. روند آموزش باید به طور کامل طی بشه و تموم بشه.احتمال خطا در اوایل آموزش زیاده و با صبر و حوصله میشه این پروسه را گذروند.
   حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید

 62. سلام خسته نباشيد تروخدا جواب بديد،سگ من ماده هست پنج سالشه و كلا با من بوده روزي يكبار دستشويي ميكرد اونم ميبردمش پارك كلا اونجا دستشويي ميكرد مگ اينكه اب زياد ميخورد تو خونه رو روزنامه ،اصلا بيتربيتي نميكرد اصلا ٩ساعت خونه بقيه ميموند حتي نگر ميداشت بيرون يا خونه خودمون انجام ميداد،عقيم نشده،الان يك هفته از فحلش گذشته بردم دكتر دوتا امپول ويتاميني زد چون واژنش ميخاريد جيغ ميزد ليس ميزد بعد اون بيرون از روزنامه دستشويي ميكنه مياد يهو رو فرش دستشوييش ميگيره خيلي بيش از اندازه جيش ميكنه يجوري ك نصفش يهو ميگيره رو اونور روزنامه جيش ميكنه و همشم ناراحته …خيلي اب ميخوره خيلي دليلش چيه؟حتي بردمش بيرون كلي دستشويي كرد اومديم خونه اب خورد همون لحظه يه دريا جيش كرد

  • سلام وقت بخیر. حتما برای عقیم سازی با دامپزشک خودش یا یک دامپزشک جراح مشورت کنید و در اسرع وقت عقیم سازی انجام بشه.. ممکنه به هر دلیلی باشه. میتونه حتی عفونت های شدید رحمی (پیومتر بسته) باشه که خیلی خظرناکه و حتما باید تحت نظر پزشکش درمان انتی بیوتیکی هم بگیره… روزی یکبار دستشویی هم براش خیلی کم بوده و باید حداقل 3-4 بار در روز دفع مدفوع و ادرار (یک بار مدفوع و 2-3 بار ادرار)داشته باشه …
   حتی ممکنه دچار عفونت ادراری تناسلی شده باشه
   حتما با دامپزشکش مشورت کنید در این باره

 63. سلام.من یه ژرمن نر سه ساله دارم که توی حیاط بود وتوی باغچه ادرار و مدفوع میکرد از وقتی هوا سرد شده هرجا دلش میخواد کارشو میکنه و اینکه بعضی وقتا میخواد به پای منم ادرار کنه و گاهی اوقات ادرارش به صورت قطره قطره هست یعنی یه جا وایمیسته و ادرار میکنه اما قطع و وسل میشه و انقد طول میکشه که خسته میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده
   یا حتی ممکنه که به خاطر علامت گذاری و سن بلوغ این رفتارو داشته باشه. اگر هنوز عقیم نکردید، با عقیم سازی به موقع میتونید کنترلش کنید اما حتما با دامپزشکش مشورت کنید در این باره

 64. سلام، ممنون از توضیحات شما، دخترم یه سگ هاسکی داره که دچار آرتروز مهره های کمر شده و اخیرا دچار بی اختیاری ادرار بصورت قطره قطره شده، ساکن ایران نیستند و دامپزشک برای ۴ روز دیگه وقت داده، الان لازم نیست تا اونموقع کار دیگه ای انجام بده؟

  • سلام وقت بخیر . اگر آسیب نخاعی دیده نیاز داره تا توسط دامپزشک جراح ویزیت بشه از نزدیک تا بشه نظر کامل و قطعی در موردش داد
   لطفا بر اساس پروتکل درمانی دکتری که ویزیت کرده پیش برید و به نظر ایشون اعتماد کنید

 65. سلام ، من یه سگ دارم 3 ساله هست یه هفته است که سگ من توی خونه شب ها وقتی خوابیم ادرار میکنه…حتی با اینکه قبل از خواب دستشویی میبریمش و حتی ظرف آبش رو هم از ساعت 5 برمیداریم و هیچوقت توی خونه ادرار نمیکرد میشه بگین مشکلش دقیقا چی هست؟

  • سلام وقت بخیر
   این مشکل میتونه هم رفتاری باشه و هم به دلیل مشکلات ادراری مثل عفونت ها یا سنگ های مجاری ادراری
   حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا با معاینه و بررسی دقیق بتونن علت اصلی و درست رو به شما اظلاع بدهند
   ضمنا ظرف آب رو همیشه در دسترس حیوون خونگی قرار بدید

 66. سلام سگ من نژاد هاسکی ماده ۹ساله و ۴ساله که عقیم شده است چند روزیه ادرارش را نمیتونه کنترل کنه و همراه ادرارش ترشحاتی گاها خارج میشه و تعداد دفعات و حجم ادرارش زیاد شده دلیل این عارضه چی میتونه باشه

  • سلام وقت بخیر
   با توجه به این که سنش بالاست و ممکنه در این سن مشکلات ادراری به چشم بیان حتما هرچه سریعتر برای معاینه و چکاپ و آزمایش به صورت حضوری به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید… مشکلات ادراری هرچه سریعتر پیگیری بشن سرعت درمان هم بیشتر میشه

 67. سلام خدمت شما و وبسایت خوبتون میخواستم بپرسم چرا سگ من پارس میکنه هنگامی که ازان پخش میشه

 68. سگ خانواده خواهرمه پودله الان دیگه سه سالیش هست بنظرم ، شوهر خواهرم در تربیتش کتک زدن هم بود ، من و همسرم حیوان دوستیم و باهاش رابطهخوبی داریم وقتی مارو می بینه هیجان زده میشه و یعالمه جیش میکنه … تنها کاری که میتونیم بکنیم اینه من میرم میفرستنش توی جاش تا من اونجا سلام کنم بهش و توی جای جیشش باشه 😳😳 کاری هست بکنم که منو میبینه نشاشه ؟!!!

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده
   حتما با دامپزشکش مشورت کنید در این باره و عقیم سازی هم کمک زیادی در این روند میکنه ( اگر عقیم نشده حتما اقدام کنید)
   اگر فقط رفتاری باشه حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید تا راهنماییتون کنن

 69. سلام وقت بخیر
  من سگم ۹ساله هست جنسیت نر،۴۰روز خونمون طبقه بالا یه اتاق بزرگ مخصوص واس خودم و خودش قرار دادیم،همیشه جای جیش و مدفوع رو یاد داشت،وقتی پیشش نیستم میرم میبینم خرابکاری و ادرار کرده چندین بار فرش شسته شده،۱هفته تکرار نکرد اینکار و مجدد تکرار میکنه،وقتی کنارش هستم دسشویی شو بیرون میره انجام میده،چندین بار دیگه عصبی شدم خیلی دعواش کردم،عذاب وجدان دارم،از دامپزشک سوال کردم گفتن لج کرده بخاطر اینکه تنهاش میذاری،توروخدا بگید چیکار کنم؟

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس، تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده با توجه به این که سنش بالاست حتما باید معاینه و ویزیت بشه تا تشخیص دقیق داده بشه
   عقیم سازی هم کمک زیادی در این روند میکنه ( اگر عقیم نشده حتما اقدام کنید)
   اگر فقط رفتاری باشه حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید تا راهنماییتون کنن

 70. سلام
  من دو روز پیش دعوای بدی با سگم کردم.فقط سرش داد زدم ولی نزدمش.اون روز بعد چند ساعت اومد و روی پای من ادرار کرد.باز فرداش دوبار اینکار رو جاهای مختلف خونه انجام داد.بنظرتون باید اقدامی انجام بدم؟

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس، تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده ..
   حتما با یک مربی و رفتار شناس سگ مشورت کنید تا راهنماییتون کنن

 71. سلام خسته نباشید من یه سگه ۱ ساله دارم و بهش یاد دادم که تو خونه دستشویی نکنه تقریبا ۴ ماهه در تلاشم تا بهش یاد بدم اما فرقی نمیکنه بازم تو خونه دستشویی میکنه و ۳ بار در روز بیرون میبرمش ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس، تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده
   حتما باید معاینه و ویزیت بشه مطمئن بشید مشکلی در سلامتش نباشه…
   عقیم سازی هم کمک زیادی در این روند میکنه ( اگر عقیم نشده حتما اقدام کنید)
   اگر فقط رفتاری باشه حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید تا راهنماییتون کنن

 72. سلام
  سگ من پیکنیز یک ساله است با این ک اموزش دیده اما هنوز مدتیه ک خارج از سینیش دسشویی میکنه یعنی هر جا دلش میخواد باید چیکار کنم؟ تو پارک میزارمش اوکی تر میشه تا در میاد باز خرابکاری میکنه

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس، تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده
   حتما باید معاینه و ویزیت بشه مطمئن بشید مشکلی در سلامتش نباشه…
   عقیم سازی هم کمک زیادی در این روند میکنه ( اگر عقیم نشده حتما اقدام کنید) چون اگر سگتون نر باشه، تقریبا همه جا علامت گذاری میکنه
   اگر فقط رفتاری باشه حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید تا راهنماییتون کنن .. میتونید با یک مربی جدید مشورت کنید

 73. سلام و درود
  من ی سگ ماده یک سال و نیمه میکس هاسکی دارم جای ادرارشو بلده ولی چند روزه بی اختیار ادرار میکنه ی بار میخواستم بغلش کنم ادرار کرد ی بار دیگه هم دراز کشیده بود ی بار دیگه هم همینجوری وایساده بود قطره قطره ادرار کرد میخواستم ببینم دلیلش چی میتونه باشه? ی چند هفته ای هم هست که بهش ی قورص ویتامینه میدم

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس، تغییر ناگهانی در رفتار و انجام ادرار در جای نا مناسب دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده.
   حتما باید معاینه و ویزیت بشه مطمئن بشید مشکلی در سلامتش نباشه…
   عقیم سازی هم کمک زیادی در این روند میکنه (حتی در سگ های ماده)
   اگر فقط رفتاری باشه حتما با یک مربی سگ برای آموزش سگتون مشورت کنید تا راهنماییتون کنن ..

 74. سلام من یدونه توله پامر ۲ ماه دارم دو شب خیلی خیلی زیاد ادرار پشت هم میکنه در حدی که جای پارکش کلا ادرار میشه ولی خیلی بی رنگ سخت میشه دیدش .خیلی شکمو اصلا سیر نمیشه ۳۰۰ گرم در روز مخلوط سینه مرغ هویج و سیب زمینی میدم نسبت ۴۰ درصد سینه مرغ با ۴۰ درصد سیب زمینی ۲۰ درصد هویج ولی همیشه گشنس ۴ روز پیش هم واکسن اولش زد ولی بجز اینا یدونه سیب کامل میخوره شاید ده دقیقه طول نکشه البته هسته نمیخوره .بنظر شما چرا دو شب اونم شبا موقع که میره پارکش و وقت خوابش اینقد ادرار میکنه؟ و اینکه چرا تو این سن اینقد سیر نشو گشنس همیشه. من سگ زیاد داشتم ژرمن و دوبرمن ووو ولی اینقد اشتها غذا نداشتن و اینکه اینقد دیونه نشدن با دیدن غذا ممنون میشم از پاسخ شما

  • سلام وقت بخیر
   گاهی ممکنه به خاطر بروز یک استرس، تغییر ناگهانی در رفتار، انجام ادرار پشت سر هم و نابجا دیده بشه. یا به خاطر هیجاناتی که نمیتونه کنترل کنه این رفتار رو بروز بده. چون اون لحظه از شما جدا میشه و داخل پارک میره استرس میگیره.
   حتما برای آموزشش باید با یک مربی مشورت کنید.
   اگر به تازگی دامپزشکی بردید و معاینه شده و ضد انگل هم مصرف کرده احتمالا مشکل یا بیماری خاصی نداره.
   تعداد وعده هارو در روز بیشتر کنید و مقدار غذایی که میخوره حداقل در 4 وعده تقسیم کنید تا احساس گرسنگی کمتری داشته باشه بین وعده ها. میتونید میان وعده به جز میوه، از ماست کم چرب پروبیوتیک هم استفاده کنید

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آکادمی هادیار می‌باشد.