آموزش علوم دامپزشکی

منوهای نصب در پنل مدیریت

بی اختیاری ادرار در سگ ها

دلایل بی اختیاری ادرار در سگ ها

بی اختیاری ادرار در سگ هایی که داخل منزل نگهداری می‌شوند به راحتی قابل تشخیص است. این سگ ها بطور مکرر و به راحتی داخل منزل ادرار می‌کنند و نمی‌توانند خود را کنترل کنند، بخصوص در مواردی که مضطرب و پریشان هستند. در واقع این حیوانات به دلایل مختلف کنترل مثانه خود را از دست می‌دهند و باید در نظر داشت که این کار را از روی عمد انجام نداده و بنابراین نباید آنها را سرزنش کرد. تماس مکرر ادرار با پوست و سطح بدن هم سبب مشکلات ثانویه (مانند زخم‌های پوستی) می‌شود، مخصوصاً در سگ‌هایی که کم‌تحرک هستند.

1. علل نوروژنیک بی اختیاری ادرار در سگ ها

بی اختیاری ادرار در سگ با این علت، زمانی اتفاق می‌افتد که یک آسیب‌دیدگی در ستون فقرات رخ داده و بر عصب‌هایی که کنترل مثانه را برعهده دارند، اثر می‌گذارد. به دنبال این جراحات، عضله دترسور به خوبی  منقبض نمی‌شود و عارضه‌ای تحت عنوان Hyporeflexia رخ می‌دهد و مثانه به طور کامل از ادرار خالی نشده و مقداری باقی می‌ماند و دوباره باعث تحریک گیرنده‌های مثانه و دفع ادرار می‌شود. در این صورت مثانه متسع بوده و با ایجاد فشار توسط دست قابل تخلیه است چون مشکل در ایجاد رفلکس عضله دترسور می‌باشد.

وجود رفلکس پرینه نشانگر سلامت اعصاب ساکرال است. بنابراین در بیماران مبتلا به اینگونه جراحات، این رفلکس مشاهده نمی‌گردد.

بی اختیاری ادرار با دلایل نوروژنیک، گاهی در مثانه‌های بیش ازحد پرشده نمایان می‌شود که عضله اسفنکتر قادر به کنترل آن نبوده و باعث بی اختیاری ادرار در سگ می‌شود.

2. Reflex dyssynergia

این عارضه بیشتر در سگ‌های نر دیده می‌شود. دفع ادرار به صورت قطره قطره است. در این حالت هماهنگی و سینرژیسم بین اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک وجود ندارد، یعنی پاراسمپاتیک تحریک شده و عضله دترسور منقبض گردیده و همراه آن قاعدتاً باید مهار سمپاتیکی به کار افتد ولی در این عارضه این مهار وجود ندارد.

مطالعه بیشتر
کاربرد آزمایش های تشخیصی در چکاپ حیوانات خانگی

در این حالت باز هم مثانه متسع است، در حالی که رفلکس پرینه مثبت است. از یک سو فشار داخل مثانه افزایش یافته و از سوی دیگر به علت عدم هماهنگی و سینرژیسم اعصاب، اسفنگتر داخلی منقبض است.

3. عوامل هورمونی مؤثر در بی اختیاری ادرار در سگ ها

از جمله دلایل بی اختیاری ادرار سگ، عوامل هورمونی می‌باشند. این عارضه در سگ‌های ماده که در سنین پایین تحت عمل اواریوهیسترکتومی قرار گرفته‌اند بیشتر از سگ‌های نر دیده می‌شود و بخصوص در سگ‌های ماده‌ی نازای میانسال و مسن امری شایع می‌باشد. معتقدند که استروژن در سگ‌های ماده، و تستوسترون در سگ‌های نر بر روی تونوسیته اسفنگتر داخلی مثانه اثر دارد. به دنبال کاهش این هورمون‌ها، اسفنگتر داخلی نمی‌تواند فعالیت خود را انجام دهد و ادرار خارج می‌شود.

بی اختیاری ادرار در سگ

4. حساس شدن دیواره مثانه و سایر قسمت‌ها

حالتی که تحریک شدید برای دفع ادرار در حیوان را باعث می‌گردد. در حیوان مبتلا به عفونت ادراری و Cystitis، دیواره مثانه ضخیم، حساس و قابلیت اتساع مثانه کاهش یافته، سبب تحریک رفلکس دفع ادرار و انقباض مثانه می‌­شود. سنگ‌­های مثانه، تومورهای موجود در مثانه و پولیپ مثانه هم سبب بی‌­اختیاری ادراری می‌شوند و همچنین مواردی که التهاب پیش‌آبراه وجود دارد و منفذ باز است و ادرار خارج می‌شود.

5. دلایل مادرزادی بی اختیاری ادرار سگ ها

این عارضه بیشتر در سگ‌های ماده در سنین پایین دیده می‌شود و زمانی که از شیر گرفته می‌شوند، خود را نشان می‌دهد. در عوارض مادرزادی Ectopic ureter از همه شایع‌تر است، یعنی یورتر به محل غیرطبیعی متصل شده و از مثانه عبور نمی‌کند. این عارضه شکل نژادی دارد و در نژادهای پودل، تریر و سیبرین هاسکی بیشتر دیده می‌شود.

6. نارسایی کلیه در سگ ها

سگ‌هایی که دچار بیماری‌های کلیوی هستند، مقدار زیادی ادرار تولید می‌کنند و نمی‌توانند دفع ادرارشان را کنترل کنند. این حیوانات مقدار قابل توجهی آب مصرف می‌کنند تا جایگزین آ‌ب از دست رفته کنند، که این خود باعث مقادیر زیاد ادرار می‌شود. در زمان تولید زیاد ادرار توسط کلیه‌ها و عدم دسترسی حیوان به محیط مناسبِ بیرون از منزل برای ادرار کردن، بی اختیاری ادراری ایجاد می‌شود.

7. برخی داروهای مؤثر در بی اختیاری ادرار

برخی از داروها مانند مواد مدر و محرک ادرار در مواردی همچون بیماری‌های قلبی برای کاهش مایعات تجمع یافته در بدن از طریق ادرار به کار می‌­روند، این دسته از داروها نیز گاهی سبب بی­‌اختیاری ادرار می‌­شوند.

8. اختلال شناختی و یا زوال عقلی

اختلال شناختی سگ معمولاً در سگ‌های پیر ظاهر می‌شود. این بیماری با بالا رفتن سن و در اثر تغییرات مغزی می‌تواند رخ دهد. سگ‌هایی که از این بیماری رنج می‌برند دارای علائمی مانند گیجی، اختلال در خوابیدن، تغییر در رفتار و یا عدم کنترل ادرار و مدفوع می‌باشند. این نوع از بی اختیاری ادرار سگ‌ باید سریعاً تشخیص داده شود.

Urinary Incontinence

9. دلایل رفتارشناسی بی اختیاری ادرار در سگ ها

تأثیر استرس و اضطراب در بی اختیاری ادرار سگ

ادرار بر اثر استرس در سگ‌ها براحتی قابل تشخیص است. این نوع بی اختیاری ادرار سگ در مواقعی رخ می‌دهد که حیوان مضطرب و ترسیده بوده و یا استرس داشته باشد. در برخی موارد شما می‌توانید متوجه دلیل ادرار سگ شوید. مانند زمان‌هایی که سگ را سرزنش و یا در معرض انجام کاری قرار می‌دهید. این نوع از بی‌اختیاری ادرار سگ هنگامی رخ می‌دهد که انقباض در عضلات دیواره شکم و آرامشی در عضلات مجاری ادراری وجود داشته باشد. بخاطر داشته باشید اگر بی‌اختیاری ادرار سگ‌ ناشی از استرس باشد، سگ خود را هرگز سرزنش نکنید چرا که این امر موجب تشدید بی‌اختیاری ادرار سگ خواهد شد.

مطالعه بیشتر
مواد غذایی مضر برای سگ ها و گربه های خانگی

هیجان بیش از حد در سگ ها

سگ هایی که از روی هیجان ادرار می‌کنند، زبان بدن‌شان حالت تسلیمی و مغلوب ندارد. در عوض، رفتارهای شاد مانند جنبیدن، ورجه ورجه کردن و پریدن را به نمایش می‌گذارند و بدون هیچ ناراحتی روی زمین ادرار می‌کنند. همین موضوع اغلب منجر به پاشش ادرار در همه جا می‌شود.

تربیت خانگی نادرست سگ

اگر سگ شما به طور صحیح آموزش ندیده که بیرون خانه یا یک محل مشخص، تنها گزینه صحیح برای ادرار کردن است، منصفانه نیست که انتظار داشت سگ بدون خطا ادرار کند. شما فقط زمانی می‌­توانید از سگ انتظار داشته باشید که رفتار مطلوب شما را انجام دهد که قبل از آن به حیوان کاملاً صحیح آموزش داده باشید.

رفتار علامت گذاری در سگ ها

سگ به دلایل مختلف علامت گذاری می‌کند. متأسفانه، هنگامی که آنها شروع به انجام چنین کاری می کنند، این کار برایشان خیلی زود به یک الگوی رفتاری تبدیل می‌شود و او در هربار به مقدار کمی در مناطق بسیار مشخص در اطراف خانه ادرار می‌کند. این کار حتی ممکن است باعث شود سگ‌های دیگر خانه (و گاهی اوقات حتی گربه خانگی‌تان) نیز در همان مناطق علامت­‌گذاری کنند. متخصصان توصیه می‌کنند در این موارد علت اضطراب یا استرس حیوان را شناسایی و برطرف نمایید.

10. علل ایدیوپاتیک بی اختیاری ادرار سگ

هیچ عامل مشخصی دیده نشده است. مثلاً در گربه‌های مبتلا به FeLV


همانگونه که مشخص است بی‌اختیاری ادرار دلایل متعددی دارد که شایع‌ترین آنها در این مطلب ارائه شد. تشخیص هر کدام از این دلایل نیازمند علم و تجربه دامپزشک است و درمان گاهی ساده، گاهی سخت و گاهی فقط برای کنترل شرایط و جلوگیری از آسیب‌های جدی‌تر و مشکلات دیگر صورت می‌گیرد. اگر مطمئن هستید که حیوان‌تان از بی‌اختیاری ادرار رنج می‌برد لازم است تا هرچه سریع‌تر به دامپزشک مراجعه کنید. دامپزشک با معاینه سگ و در صورت نیاز انجام آزمایشات مورد نیاز، علت را تشخیص داده و بسته به شرایط با تجویز دارو، انجام جراحی و یا مشاوره و توصیه‌های پزشکی و غیره شما را جهت درمان راهنمایی می‌کند.

HADIYAR Vet Medicine Academy

42 پاسخ به "بی اختیاری ادرار در سگ ها"

 1. موقع که میخام به سگم نزدیک بشم بی اختیار ادرار میکنه به صورتی که ادرارش میپاشه سگم ۵ماهه هست

  • با سلام و احترام
   با توجه به سن حیوان خانگی شما این موضوع می‌تونه با دلایل مطرح شده در مورد شماره 9 (دلایل رفتارشناسی بی اختیاری ادرار در سگ ها: هیجان بیش از حد، استرس و غیره) ارتباط داشته باشه.

 2. سگم دو سه شب تو خواب ادرار میکنه زمانی که بیداره مشکلی نداره دستشویی میره وقتی خوابه تو خواب کنترل نداره
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • در صورتی که اطمینان دارید مایع مشاهده شده ادرار هستش (و نه ترشحات دیگه) و به طور قطعی شب ادراری داره، به احتمال زیاد یک مشکل رفتاریه که ممکنه بر اثر رخ دادن یک اتفاق استرس زا برای سگ شما، ایجاد شده… برای بررسی دقیق تر لازمه به دامپزشک مراجعه کنید تا با انجام معاینه و گرفتن تاریخچه کامل مشکل حیوون خونگی شما رو تشخیص بده و راهنماییتون کنه.

 3. درود
  عذرخواهی میکنم ما به دلیل مسافرت ۲۰ روز سگ مون را به اجبار چون واکسن ۴ ماهگی شو نخورده بود سپردیم به یکی از دوستان قبل از این شاید طی چند روز یکی نهایت دو بار خطا میزد ولی متاسفانه الان راه می‌رود ازش قطره قطره ادرار بی اختیار ازش میره و اصلا مثل قبل کنترل ادرار نداره و بعد وقتی دعواش میکنم میگم اینجا ادرار نه خودشو جمع میکنه و سرش رو میاره پایین و بعد طاق باز روی زمین دراز میکشه گاهی وقت ها هم تا دعواش میکنم فرار میکنه به نظر شما احتمال داره کتک خورده باشه بچه مون ممنون میشم جواب بدین

  • سلام و درود
   خطا و فراموشی محل ادرار در سگهایی که محل نگهداریشون تغییر میکنه تا حدودی طبیعیه، اما خروج ادرار به صورت قطره قطره میتونه دلایل زیادی داشته باشه (مثل عفونت مجاری ادراری و …) که استرس تغییر محیط و دوری از صاحبش میتونه عاملی برای بروز علائم و شدت گرفتن مشکل زمینه ای قبلی باشه… با توجه به توضیحات شما، توجیه و دلیل خاصی برای اثبات کتک خوردن سگتون وجود نداره! … در صورتی که مشکل هنوز پابرجاست پیشنهاد میکنیم موضوع رو جدی بگیرید و حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

 4. سگ من کاملا جایه دستشویی‌ رو بلده و سرجاش دستشویی میکنه
  دوروز هست که بی اراده وقتی دراز کشیده ادرار انجام میده و خودشم خیلی خجالت میکشه

  • سلام و احترام
   همونطور که در این مطلب عنوان شده، دلایل زیادی برای بی اختیاری ادرار در سگها وجود داره و لازمه به دامپزشک حیوانات خانگی مراجعه کنید تا با معاینه دقیق، گرفتن تاریخچه و در صورت نیاز انجام آزمایشات مربوطه، علت رو تشخیص و اقدامات لازم رو انجام بدن.

 5. سلام سگ من ماده هست و الان حدودا ۴ ماهشه شاید یکم بیشتر. دو مرتبه متوجه شدم که توی خاب یه مایعی ازش خارج میشه ولی نمیدونم که جیش میکنه یا نه؟ چون حجمش خیلی کمه ولی احساس میکنم غلیظ تر از ادرارش باشه رنگ کدرتری داره. من این موضوع رو اصلا دوسندارم و فکر نمیکنم بخاطر پریودی باشه. نژاد سگم جک راسل تریر و اشپیتز هست. مرسی

  • با سلام و احترام
   سگ ۴ ماهه هنوز بالغ نشده و احتمال اینکه ترشحات جنسی باشه خیلی کمه
   احتمال عفونت مجاری ادراری وجود داره و حتما برای بررسی بیشتر باید به دامپزشک مراجعه کنید تا با کمک ابزاری مثل سونوگرافی در کنار معاینه بتونن تشخیص بدن

 6. سلام وقت بخیر
  چندین بار پیش اومده سگ من وقتی که بیرون بوده و خیلی خستس و به خواب عمیق می ره در طول شب یک یا چند بار ادرار می کنه، در حالیکه همیشه در محل مخصوصش ادرار می کنه و خطا نداره

  • سلام و درود
   شب ادراری جزء اختلالات رفتاری هست و حتما باید با یک دامپزشک مشورت کنید تا با چندین جلسه مشاوره برای رفع مشکل، تلاش لازم صورت بگیره.

 7. سلام ببخشید من یه توله ۵روزه خریدم و چندروز پیش که ادرار کرد من اروم دعواش کردم و اون شروع کرد به غرش کردن و پارس کردن منم که اولین بار بود که میدیدم اینکارو میکنه دعواش کردم و یه چندساعت بهش محل نزاشتم تا وقتی که بیدار شد چندین ساعت هیچ صدایی ازش درنمیومد و حتا ادرارش روهم نمیگفت تا بهتر شد ولی شب ها تا میارمش بخوابه چندبار پشت سرهم تویی رخت خوابش دست شویی میکنه و یا بشدت پارس میکنه و رفتار های بدی نشون میده چیکار کنم؟

  • سلام
   بستگی به سن توله، واکنش ها متفاوت هست که متاسفانه شما سن توله رو عنوان نکردید.
   ولی بطور کلی هر سگی (حتی بالغ) وقتی در محیط جدید قرار بگیره در انتخاب محل ادرار خطا می‌کنه.
   در مورد شما استرس محیطی کمی بیشتر بوده و موضوع رو تشدید کرده
   مشکل سگ شما یک مشکل رفتاری ناشی از استرس هست که با معاینه و دریافت تاریخچه دقیق توسط دامپزشک می‌تونید مشاوره‌های لازم برای رفع این مشکل رو دریافت کنید.

 8. سلام وقتتون بخير
  من ساموييد دارم كه ٦ ماهشه ولي ٥ ملهش بود از صاحب قبلي خريدمش باهاش هيچ مشكلي ندارم جوز جيش كه وقتي نفر جديد ميبنه اين كارو ميكنه ايا درست ميشه با بزرگ شدنش؟
  چون مهمون مياد جيش ميكنه

  • سلام و درود
   این مشکل رفتاری (ادرار بعد از هیجان) در سن پایین و در نژادهایی مثل سامویید و گلدن زیاد اتفاق میفته…
   احتمال بهبود با افزایش سن، بهتر آموزش دادن محل دستشویی و اجتماعی تر کردنش (ارتباط بیشتر با افراد) وجود داره

 9. سلام از لحاظ درمان دارویی چه دارویی مناسب است ؟با تشکر

  • با سلام و احترام
   تجویز دارو، دانشی تخصصیه که به عوامل زیادی بستگی داره و نیازمند معاینه کامل و دقیق، بررسی تاریخچه، در صورت نیاز آزمایش های تشخیصی و در نهایت در کنار هم قرار دادن تمام فاکتورها توسط دامپزشک با توجه به علم و تجربه هستش … انجام دارودرمانی های خودسرانه و یا با اطلاعات ناقص میتونه آسیب های زیادی به حیوون وارد کنه و به هیچ عنوان چنین کاری رو توضیه نمیکنیم.

 10. سلام یک ماه پیش سگم توسط دکتر عقیم شده و الان یک هفته ای هست که دچار تکرر ادرار شده و به خصوص هنگام خواب ادرار غیر ارادی انجام میشه تقریبا هفت سالشه و ماده لطفا کمکم کنید

  • سلام
   این مورد به معاینات و بررسی و اخذ تاریخچه بیشتر، و بنا به نظر دکتر دامپزشک به رادیوگرافی، یا سونوگرافی یا معاینات تخصصی تری نیاز داره… همچنین آزمایش خون و بررسی قند خون، و هیستوری تغذیه و اشتها می‌تونه کمک کننده باشه
   این موارد باید به تشخیص و دستور دامپزشک-جراح معالج انجام بشه…

   پیشنهاد میکنیم از دکتری که عقیم سازی رو انجام داده کمک بگیرید، انجام این عمل در این سن (و اینکه پیش از این انجام نشده) احتمالا دلیل خاصی داشته باشه

 11. سلام خسته نباشید
  سگ من ماده هستش و ۷ ماهس تازه به دوره پریودی رسیده .
  الان ۸ روزه ک گذشته و از پریروز تا الان جیش نکرده ، میخواستم ببینم علتش چی میتونه باشه.

  • با سلام و احترام
   این احتمال وجود داره که شما متوجه ادرار کردنش نشده باشید!
   در غیر این صورت جهت تعیین علت نیاز به معاینه و رادیوگرافی یا سونوگرافی هست…
   ز جمله دلایل رایجی که میتونه این حالت رو ایجاد کنه میشه به سنگ های مجاری ادراری، عفونت و التهاب و همچنین واکنش به درد اشاره کرد.

 12. با سلام و احترام
  سگ من اول پناهگاه بوده که گویا کلی کنه یا کک زده بوده، بعد یه خانومی که یه سگ داشته میگیرتش و به من ۵ ماه ازش نگهداری میکنه و بعد هم به من واگذارش کردن. سگ از اون خانم به راحتی جدا شد ولی شدیدا نسبت به جدا شدن از من واکنش نشان میده و اضطراب جدایی داره. جدیدا چند بار خطا کرده و اونم دقیقا زمانی است که غذاش و میخوره، دقیقا توی چشم های من نگاه میکنه و ادرار میکنه. بار اول دعواش کردم و یکی اروم زدم تو سرش ولی بعدا به نظرم رسید این بی اختیاری ادرار به نظر ریشه اضطرابی داره. ممکنه من و راهنمایی کنید.
  ( دو ماه هست پیش منه، اشپیتز پامرانین نر عقیم شده ی یک ساله هست).
  ممنونم

  • سلام و درود
   مشکل ذکر شده بر اساس مطالبی که نوشتید، به احتمال زیاد رفتاری بوده و راه حل دارویی نداره…
   با آموزش، کنترل اضطراب و کمک گرفتن از یک مربی سگ میتونید تا حد زیادی مشکل رو برطرف کنید.

   متاسفانه راهنمایی و توصیه بیشتر و بهتری برای شما نداریم.

 13. سلام من سگم شیتزو هست و توله هاش الان دوماهه هست بعد از زایمان داخل ماشین یا خونه بعضی مواقع دستشویی می‌کنه که منجر به دعوا کردنش شده والان به جایی رسیده که کلا تا نزدیک بهش میشم ادرار میکنه و بلندش میکنم میریزه ادرارش واینکه بعضی مواقع هم دستشویی نمیره و داخل اتاق اداری می‌کنه واینکه ادرارش خشک میشه چسبناک میشه وبسختی از روی سرامیک پاک میشه.سنش هم دوسال هست ممنون میشم کمکم کنید چون خیلی نگرانم

  • سلام و احترام
   اگه توضیحاتتون رو ملاک قرار بدیم کاملاً بدیهیه که مشکل رفتاریه و به طور کلی (میتوان گفت!) بخش بزرگی از مشکلات رفتاری ریشه در نحوه برخورد صاحب پت داره…
   درمان و برطرف کردن این مشکلات هم زمان و صبر زیادی نیاز داره که میتونید از مربی سگ کمک بگیرید.

   در ارتباط با شکل و حالت ادرار (چسبناکی و …) هم لازمه که یک دامپزشک حیوانات خانگی معاینه کنه، چرا که تعریف شما از چسبناکی با تعریف یک دامپزشک میتونه بسیار متفاوت باشه.

 14. سلام ممنون از توضیحات عالیتون
  سگه من ۶ ماهشه و دو روزه که میبینم همینطوری که نشسته میخاد بیاد پیشم یا دراز کشیده بی اختیاری ادراری داره و خودشم متوجه کارش نیست یعنی اینکه از عمد اینکارو‌ نمیکنه
  میخاستم ببینم دلیلش چی هست

  • سلام و درود

   همونطور که در این مطلب ذکر شده، دلایل بی اختیاری ادرار زیاد هستن که برای تشخیص علت در حیوان خانگی شما، لازمه به کلینیک حیوانات خانگی مراجعه کنید تا بعد از معاینه و دریافت تاریخچه توسط دامپزشک و در صورت نیاز انجام آزمایشات مربوطه، به پاسخ سوالتون برسید.

 15. سلام
  سگ من بعد از اسباب کشی جای ادرارش رو یاد نمیگیره، چند بار پیش اومده که جای اشتباه ادرار کرده و بعد از اون شروع میکنه به لرزیدن و لیس زدن خودش، میکس اشپیتز ۲سالست،ماده هست و عقیم نشده،مشکل چی میتونه باشه؟

  • با سلام و احترام
   عدم سازگاری سریع و عادت نداشتن به محیط جدید مسئله کاملاً مشخصیه که با صبر و حوصله و آموزش میتونه رفع شه… در صورت نیاز میتونید از مربی سگ کمک بگیرید و توجه داشته باشید که تغییر مکان با استرس و اضطراب برای حیوون خونگی همراهه و این میتونه آموزش رو مقداری سخت تر کنه.

 16. سلامم لطفا ی راهی بهم پیشنهاد بدین سگم 9ماهشه اولین تجربه سگ ذاشننمم نیست… اموزش دادم بهش ولی خطا زیاد داره هفته 2 3 بار روفرشی رو تختی قالیچه. میشوورم…. ـ دعواشم ک. میکنم تاثییری نداره چیکار. کنم؟؟؟؟

  • سلام
   پیشنهاد میکنیم از یک مربی سگ کمک بگیرید… در نظر داشته باشید که آموزش نیاز به صبر، حوصله، علم و مهارت داره و اگه درست انجام نشه دعوا و برخورد با حیوون خونگی میتونه ایجاد استرس کنه و شرایط بدتر شه.

 17. سلام
  من یک توله 50 روزه دارم که مجبور شدم دستشویی منزل را کلا برای ایشان اماده کنم. البته تمیز و بدون خطر هست. در محل های متفاوت ادرار و مدفوع میکند با اینکه محل را مرتب با وایتکس شستشو میدهم. حتی روزنامه ی آغشته به ادرار را جابجا که میکنم باز در محل دیگری کار هایش را میکند.د ران ها راه میرود و وظعیت خوبی نیست ! تعدد ادرار دارد یعنی من همش نگران هستم در بغل من دستشویی کند که یکبار البته انجام داده یا هر زمان در اتاق برای دقایق کوتاهی روی زمین هست سریعا دیتشویی میکند با اینکه قبلا دستشویی کرده و من اطمینان داشتم مشکلی ندارد.
  نمیدانم به علت سن هست؟
  خود حیوان تحمل و نگهداشتن ادرار را یاد میگیرد غریزی یا من کاری باید انجام دهم؟
  ایا قوه ی بویایی اون هنوز کامل نشده است؟؟

  • سلام …
   تاریخچه ارائه شده توسط شما کامل نیست و نیاز به بررسی دقیق تر در محل کلینیک توسط دامپزشک هست…
   اما به طور کلی انتظار زیادی در این سن از حیوون خونگیتون دارید!
   جهت آموزش جای ادرار و مدفوع نیاز به آموزش و کار کردن با حیوان هست که میتونید از دامپزشک یا مربی حیوانات کمک بگیرید.

 18. سلام
  سگ من از وقتی به دنیا اومد این مشکل و داشت
  و بی اختیار ادرار میکنه و بعضی وقت ها نیره داخل دست شویی
  من براش قطره گرفتم و هر سری که اونجا یعنی جایی که درسته دست شویی میکنه بهش تشویقی میدم ولی بعضی وقت های دقیقه جایی که میگم نکن نیره و اونجا دست شویی میکنه
  باید چیکار کنم؟

  • سلام وقت بخیر. با توجه به مطالبی که عنوان کردید باید بگم اطلاعاتی دادین کامل نیست. این که در حال حاضر سنش چقدره؟ تغذیه اش چیه؟ چه نژادیه؟ و …
   اما به طور کلی توله ها قبل از ۳-۴ ماهگی قدرت کمی در یادگیری و کنترل ادرار دارند. و آموزش این موضوع نیازمند صبر و حوصله میباشد.
   لطفا در وهله اول به دامپزشک مراجعه کنید تا با معاینه دقیق و کامل، مطمئن بشید مشکلی از نظر بیماری نداره و بعد از اون میتونید با مشورت گرفتن از یک مربی به آموزش کامل اون بپردازید.
   توجه کنید که یادگیری و آموزش در توله ها نیازمند صبر و حوصله و مهارت میباشد..

 19. سلام من یک سگ شیتزو ۴ و نیم ماهه نر دارم.تقریبا هر نیم ساعت یک بار دستشویی میکنه..هیچ مشکل دیگه ای هم نداره به جز اینکه بعضی اوقات خطا در محل دفع ادرار داره(البته خیلی کممم)..این میتونه مربوط به سن یا نژادش باشه؟یا احتمال عفونت ادراری وجود داره؟

  • سلام نسبت به سنی که گفتین ممکنه خطای تشخیصی باشه، اما بهترین راه برای اطمینان از عدم وجود بیماری مراجعه حضوری به دامپزشک و معاینه دقیق است.
   پیشنهاد میکنیم بعد از دامپزشک از یک مربی سگ کمک بگیرید… در نظر داشته باشید که آموزش نیاز به صبر، حوصله، علم و مهارت داره و اگه درست انجام نشه دعوا و برخورد با حیوون خونگی میتونه ایجاد استرس کنه و شرایط بدتر شه.

 20. سلام وقت بخیر
  من چند روزه که یه شیتزو سوپرفلت ماده ۲ماهه خریدم
  تا زمانی که داخل پارکه حتی پد جیشش داخل پارکه قطره هم میریزم روش به هیچ وجه جیش نمیکنه امروز از صبح تا ساعت ۴بعد از ظهر جیش نکرد و جیششو نگه داشت تا من از سر کار رسیدم رفتم داخل پارک و هرکاری کردم جیش نکرد تا آخر سر بردمش حمام اونجا جیش کرو
  تا وقتی که از پارک بیاد بیرون
  بیشتر دوست داره کف تونه جیش کنه تا روی پد
  و شبها خیلی پارس میکنه و صبح بعد از بیدار شدن نیم ساعت پارس میکنه
  به دکترش گفتم فقط گفت بی توجه باشین که چه بب توجه باشیم و چه دعواش کنیم این دوتایم مدام پارس میکنه
  در مورد جیشش ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام وقتتون بخیر
   به طور کلی توله ها قبل از ۳-۴ ماهگی قدرت کمی در آموزش و کنترل ادرار دارند.
   آموزش این مسئله نیازمند صبر و حوصله میباشد. بخاطر همین پیشنهاد میکنیم بعد از مشورت گرفتن از دامپزشک، از یک مربی سگ کمک بگیرید…
   آموزش باید از همین سنین پایین با اصول انجام بشه تا در آینده دچار ناهنجاری رفتاری نشه…

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آکادمی هادیار می‌باشد.