Foal Rejection به معنی پس زدن کره تازه متولد شده توسط مادر بوده که می‌تواند شامل امتناع از شیر دادن و نزدیک شدن کره تازه متولد شده و نشان دادن رفتارهای پرخاشگرانه نسبت به کره باشد.

پس زدن کره اسب تازه متولد شده توسط مادر
پس زدن کره اسب تازه متولد شده توسط مادر

Foal Rejection به معنی پس زدن کره اسب تازه متولد شده توسط مادر بوده که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • امتناع از نزدیک شدن کره تازه متولد شده
  • امتناع از شیر دادن به کره
  • نشان دادن رفتارهای پرخاشگرانه نسبت به کره، شامل: گاز گرفتن، لگد زدن و حتی اقدام به کشتن کره

عوامل مؤثر در پس زدن کره

  • پس زدن کره در مادیان هایی که دارای کره هستند بیشتر از مادیان هایی که کره ی اول را به دنیا می‌آورند اتفاق می‌افتد.
  • پس زدن کره در تمام نژاد ها رخ می‌دهد ولی در نژاد عرب بیشتر اتفاق می‌افتد.
  • اگر بعد از زایمان، مادر زمان زیادی از کره دور نگه داشته شود، کره را بو نکند و لیس نزند، احتمال رخ دادن این حالت بیشتر می‌شود.
  • همچنین اگر کره ضعیف باشد و یا از نظر جسمی و رفتاری دچار مشکل باشد احتمال وقوع Foal Rejection بالا می‌رود. بسیاری از حیوانات، در طبیعت بچه های ضعیف خود را رها کرده و یا حتی میکشند تا بتوانند به بچه های سالم خود بیشتر و بهتر رسیدگی کنند. بدین طریق موجب بقای نسلی سالم شده که میتوانند در شرایط سخت محیطی دوام آورند.
  • ممکن است مادیان شیر کافی نداشته باشد یا به دلیلی (مانند ورم پستان یا پر بودن پستان)، دارای درد در ناحیه پستان باشد. در این حالت نیز احتمال پس زدن کره زیاد است.
  • بعضی مادیان ها نیز نسبت به لمس کره توسط انسان حساس هستند و در این حالت، کره را پس می زنند.
  • از دیگر دلایل میتوان به اختلالات هورمونی مادر اشاره کرد.

مادرانی که معمولاً کره را بعد از زایمان لیس نمی‌زنند، صدا نمی‌کنند، به گوشه دیگر باکس می‌روند و یا نسبت به آن بی‌خیال هستند، در این مواقع علاوه بر محروم شدن کره از تغذیه و مراقبت های مادری، سیستم ایمنی ثانویه از راه آغوز به بدن کره نخواهد رسید و سلامت و جان کره به خطر خواهد افتاد.

روش های پیشگیری و درمان Foal Rejection

به منظور جلوگیری از این حالت، مادیان و یا مادیان هایی که سابقه پس زدن کره را دارند باید ۴۸ اول بعد از زایمان تحت نظر قرار گیرند.

بیشترین زمان پس زدن کره ظرف ۱۲ ساعت اول بعد از زایمان است، در نتیجه باید از گسستن ارتباط کره و مادر در این زمان جلوگیری نمود. برای این کار می‌بایست کله گیر مادیان نگه داشته شود و اگر لازم شد از لواشه استفاده گردد و یا مادیان را در باکس قرار داده تا کره این امکان را داشته باشد که راحت تر شیر بخورد.

در موارد خفیف می‌توان بدون اینکه مادیان عصبی شود حواس مادیان را با دادن غذا و خوراک پرت کرد تا کره فرصت شیر خوردن پیدا کند.

تغذیه کره اسب

اگر کره قادر به خوردن شیر نیست، می‌بایست شیر را دوشیده و با بطری یا سرنگ به آن خورانید (مواقع اضطراری نیازمند به‌کارگیری لوله معدی توسط دامپزشک جهت خورانیدن شیر به کره می‌باشد).

شیر دادن به کره اسب

اگر مادیان کره را گاز می‌گیرد حتی ممکن است نیاز به استفاده از پوزه بند باشد.

تجویزهای دامپزشکی برای رفع مشکل پس زدن کره

در مواقع شدیدتر و بنا به تشخیص و مدیریت دامپزشک، نیاز به آرامبخشی توسط داروهای آرامبخش می‌باشد.

بعضی مقالات توصیه به هورمون تراپی کرده‌اند تا رفتارهای پرخاشگرانه مادر سرکوب گردد.

استفاده از برخی داروهای مسکن برای کاهش دردهای بعد از زایمان و درد پستان ها توصیه شده چرا که به دنبال شیر دادن اکسی توسین ترشح شده که باعث انقباض رحم گشته که می‌تواند دردناک باشد، گرچه در عین حال استفاده از اکسی توسین برای آزاد شدن شیر و کاهش تورم پستان ها توصیه گردیده است.

اگر روش های بالا موثر واقع نشد، می‌توان مادیان و کره را در پادوک نزدیک مادیان و کره دیگری قرار داده تا شاید منجر به تحریک رفتار های محافظت کننده از کره، در مادر شود.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که ممکن است چند روز طول بکشد تا تأثیر اقدامات صورت گرفته مشاهده شود. به همین جهت می‌بایست برای نتیجه گرفتن صبر و حوصله به خرج داد.

در نهایت اگر هیچکدام از روش های ذکر شده برای رفع مشکل پس زدن کره مؤثر نبود لازم است تا کره را از مادر دور کرده و تأمین شیر نیز با مادیان دیگری که به تازگی زایمان کرده، صورت گیرد.

اگر شما تجربه ای در این مورد دارید، با ما به اشتراک بگذارید …

ارائه مطلب از:

دکتر رضا مکوندی

فارغ‌التحصیل دکتری حرفه‌ای دامپزشکی از دانشگاه شهید چمران اهواز
فعالیت تخصصی در زمینه بیماری‌های داخلی، مامایی و اندام‌های حرکتی اسب
Instagram: Dr.Reza_Makvandi
شماره تماس: 09165000206

نویسنده : هادیار آکادمی اولین وبسایت قانونی آموزش دامپزشکی در ایران