آموزش علوم دامپزشکی

منوهای نصب در پنل مدیریت

اصول و مبانی GMP و GHP در صنایع غذایی

 • 4500 ساعت
 • گواهینامه دوره
 • توقف ثبت‌نام دوره ...
 • برگزار شده در: جمعه، 01 اسفند 1399 (5 امتیاز بازآموزی در زمان برگزاری)
 • مدت زمان دوره: 360 دقیقه
 • وضعیت اسلاید: دارد | 1 فایل PDF

GMP & GHP شامل اصول و فرایندهایی برای انطباق با دستورالعمل های توصیه شده توسط آژانس هایی که مجوز تولید و عرضه را کنترل می کنند، می باشد.


مدرس دوره:

آقای دکتر علی فضل آرا

 • متخصص بهداشت مواد غذایی
 • استاد تمام دانشگاه شهید چمران اهواز
 • مشاور کارخانجات صنایع غذایی در زمینه های کنترل کیفیت، ISO 22000، استقرار HACCP و …

 • دكترای بهداشت و کنترل مواد غذایی از دانشگاه تهران، سال اخذ مدرک: 1381
 • دكترای حرفه ای دامپزشكی از دانشگاه آزاد اسلامی كرج، سال اخذ مدرک: 1375

 

کتاب‌ها:

 1. بهداشت گوشت، 1388 (مجموعه 3 جلدی)
 2. کنترل شیمیایی مواد غذایی، 1386
 3. کنترل میکروبی و بازرسی بهداشتی مواد غذایی با منشاء دامی، 1384
 4. اصول بهداشت در مراکز تهیه، نگهداری و توزیع مواد غذایی، 1384
 5. اطلاعات و کاربرد داروهای دامپزشکی، 1377

 

کسب عنوان کتاب برگزیده سال در بیست و هشتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، برای کتاب بهداشت گوشت در سال 1389 و دریافت لوح تقدیر از ریاست محترم جمهور

 

تجربیات علمی و اجرایی:

 1. رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذایی شورای تخصصی نخبگان برنامه ریزی و توسعه استان خوزستان
 2. عضو کارگروه تخصصی بهداشت و کنترل مواد غذایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 3. عضو کمیته ملی علمی-راهبردی دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور
 4. مدرس کارگاه ها و دورهای مختلف آموزشی در زمینه های مختلف یهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی، تقلبات مواد غذایی، استانداردها، ISO و … در صنعت غذا
 5. کارشناس مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و همکاری در تدوین استانداردهای ملی ایران در زمینه بهداشت و صنایع مواد غذایی

 

 • فهرست مقالات و فعالیت‌های پژوهشی (موجود در سایت دانشگاه شهید چمران اهواز):

کلیک کنید …

 

آدرس ایمیل: A.Fazlara@scu.ac.ir

 

 

GMP & GHP شامل اصول و فرایندهای اجرایی و بهداشتی است که برای انطباق با دستورالعمل های توصیه شده توسط آژانس‌هایی که مجوز تولید و عرضه مواد غذایی و آشامیدنی، آرایشی، محصولات دارویی، مکمل های غذایی و تجهیزات پزشکی را کنترل می‌کنند، کاربرد دارد. این دستورالعمل ها حداقل الزاماتی را که یک تولید کننده باید داشته باشد، فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که محصولات تولیدی حاصل، از کیفیت بالایی برخوردار هستند. البته این قوانین و دستورالعمل ها بسته به نوع صنعت و محصول مربوطه ممکن است تفاوت هایی داشته باشد. با این حال، هدف اصلی GMP & GHP همیشه جلوگیری از آسیب رسیدن به مصرف کننده نهایی است.

GMP کلیه جنبه های تولید را از مواد اولیه، محل و تجهیزات گرفته تا آموزش و بهداشت شخصی کارکنان تحت پوشش قرار می‌دهد. رویه های دقیق نوشته شده برای هر فرآیند ضروری است که می‌تواند کیفیت محصول نهایی را تحت تأثیر قرار دهد. این اصول مشتمل بر موارد زیر می‌باشد که در طی این دوره مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت:

• Quality Assurance
• Factory Sanitation & Hygiene
• Qualification & Validation
• Complaints
• Product Recalls
• Contract Production & Analysis
• Self-Inspection & Quality Audits
• Personnel
• Training
• Personal Hygiene
• Premises
• Equipment
• Materials
• Documentation
• Good Practices In Production
• Good Practices In Quality Control

 

مقدمه و هدف
بهداشت مواد غذایی
اهداف کنترل کیفیت
تعریف کیفیت
پیشنیازهای اجرای سامانه های کنترل کیفیت در صنایع غذایی
روش های خوب و بهداشتی تولید (GMP & GHP)
دلیل اصلی و اساسی برای استفاده از GMP
کاربرد تجاری GMP در صنایع غذایی
مهمترین و عمومی ترین برنامه های پیش نیاز (GMP)
طراحی بهداشتی، تأسیسات، امکانات، تجهیزات و ابزارکار بر اساس GMP
بهداشت محیط کار بر اساس GMP & GHP
بهداشت فرآیند تولید بر اساس GMP & GHP
برنامه کنترل بهداشتی آب مصرفی بر اساس GMP
برنامه های شست و شو و ضدعفونی بر اساس GMP & GHP
کنترل آفات بر اساس GMP & GHP
GMP و کالیبراسیون تجهیزات و دستگاه ها
GMP و تجهیزات فراوری
GMP و تجهیزات حمل و نقل
GMP و تجهیزات پایش و اندازه گیری
GMP و حمل و نقل، دریافت، نگهداری و ارسال محصولات
GMP و رویه های فراخوانی غذا

 • کلیه مسئولین فنی دامپزشکی شاغل در بخش بهداشت و صنایع مواد غذایی (در مراحل مختلف تولید، فراوری، عرضه و توزیع مواد غذایی)
 • بازرسین دامپزشکی نظارت بر بهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی
 • سایر دامپزشکان علاقمند به بهداشت و صنایع مواد غذایی

توجه: فقط دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دامپزشکی می‌توانند در این دوره شرکت نمایند. حضور سایر افراد (صاحبان کارخانجات، پرسنل خط تولید و …) در این دوره مجاز نبوده و در صورت نام‌نویسی و واریز وجه، از شرکت نمودن این افراد در دوره جلوگیری به عمل آمده و هیچگونه بازگشت وجهی صورت نخواهد گرفت.

 

 

سؤالات متداول

برای مشاهده پاسخ‌ها، بر روی سؤال مربوطه کلیک کنید …

ما همواره و در تمام فعالیت‌های آموزشی خود از دانشجویان حمایت کرده و برای این عزیزان تخفیف ویژه لحاظ می‌کنیم.

جهت شرکت با هزینه دانشجویی فقط کافیست در مراحل خرید، گزینه “دانشجو” را برای فیلد “وضعیت شرکت‌کننده” انتخاب نمایید.

همچنین جهت دریافت تخفیف‌های بیشتر که به صورت اتفاقی و بدون اطلاع قبلی به اشتراک گذاشته می‌شوند کافیست پیج اینستاگرام هادیار آکادمی به آدرس Hadiyar.Academy و کانال تلگرام مجموعه به آدرس Hadiyar_Academy را دنبال کنید.

امتیاز بازآموزی برای تمام اعضاء نظام دامپزشکی کشور (بدون محدودیت استانی) که در این وبینار ثبت‌نام نموده و مطابق با قوانین سایت در طی برگزاری جلسه حضور داشته باشند، لحاظ می‌گردد.

نکته 1: مجموع مدت زمان حضور افراد در وبینار به صورت سیستماتیک ثبت شده و در طول وبینار نیازی به اعلام حضور افراد به طرق مختلف (ذکر نام یا ارسال نظر در بخش چت، بالا بردن دست در اتاق وبینار و …) نیست!
نکته 2: جهت ثبت امتیاز بازآموزی، مشخصات شرکت‌کنندگان به همراه مدت زمان حضور افراد در وبینار در لیست ارسالی برای نظام دامپزشکی قرار می‌گیرد.
نکته 3: از نظر سازمان نظام دامپزشکی کشور فقط لیست ارسالی از سوی برگزارکننده دارای اعتبار برای ثبت امتیاز بازآموزی بوده و گواهی ارائه شده از سوی مجموعه، اعتباری به جهت امتیاز بازآموزی ندارد.

لازم به ذکر است که ارسال لیست مربوطه، به دلیل فرایندهای اداری و مالی حداکثر 3 روز کاری پس از برگزاری وبینار انجام می‌شود که اطلاع‌رسانی آن برای افرادی که مشخصات آنها در لیست ارسالی قرار گرفته، از طریق پیامک صورت می‌گیرد.

نکته 4: همانگونه که گفته شد حداکثر 72 ساعت پس از اتمام جلسه کلیه فرایندهای مالی و اداری ثبت امتیازها از سوی هادیار آکادمی انجام شده و لیست مربوطه ارسال می‌گردد. اما ثبت نهایی امتیاز بازآموزی در پنل سایت سازمان نظام دامپزشکی کشور و زمان اعمال آن، از اختیارات مجموعه هادیار آکادمی خارج می‌باشد. شرکت کنندگان دوره جهت پیگیری ثبت نهایی امتیازها، می‌توانند از طریق نظام دامپزشکی استان برگزار کننده اقدام نمایند.

همانگونه که در قسمت شرایط استفاده و قوانین سایت ذکر گردیده، به منظور افزایش سرعت و کیفیت خدمات در هادیار آکادمی، ارائه گواهی از طریق ایمیل و یا پنل کاربری صورت می‌گیرد و هیچگونه نسخه چاپی ارائه نمی‌شود.

لازم به ذکر است که گواهی‌های صادر شده دارای کیفیت بسیار مطلوب بوده و کاملاً برای پرینت ایده‌آل می‌باشند.

نکته: در صورتی که شرکت‌کننده فاقد شماره نظام دامپزشکی بوده و یا پرداخت هزینه‌ی دوره به صورت دانشجویی انجام شود، گواهی صادر شده فاقد لوگوی سازمان نظام دامپزشکی کشور، لوگوی شوراهای استانی نظام دامپزشکی و ذکر نام “نظام دامپزشکی …” خواهد بود. با توجه به فعالیت قانونی وبسایت هادیار و کسب تمامی مجوزهای لازم از سوی اداره ثبت شرکت‌ها و سازمان نظام دامپزشکی، اعتبار این گواهی‌ها به پشتوانه‌ی مجموعه هادیار آکادمی (شرکت رهیاب اندیشه افرند) تضمین می‌گردد.

اگر در مراحل خرید درخواست گواهی داده باشید، حداکثر 72 ساعت پس از برگزاری وبینار گواهی از طریق ایمیل و یا پنل کاربری در اختیار شما قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که پس از صدور گواهی، اطلاع‌رسانی آن از طریق پیامک انجام می‌گیرد.

بله…

پس از برگزاری وبینار، فیلم آن به جهت کاهش حجم، حذف قسمت‌های اضافه و تقسیم‌بندی بر اساس سرفصل‌ها ادیت شده و حدود 72 ساعت بعد، در قسمت “برنامه درسی دوره” که در پایین همین صفحه قرار دارد، بارگزاری می‌گردد.

اگر در دوره شرکت کرده باشید، با توجه به اینکه وبسایت هادیار آکادمی دارای هاست دانلود اختصاصی می‌باشد، تضمین می‌کنیم که حداقل به مدت 6 ماه به فیلم ضبط شده وبینار دسترسی داشته و می‌توانید با هر وسیله‌ای (موبایل، لپ‌تاپ، تبلت و …) بارها و بارها آن را مشاهده نمایید.

لازم به ذکر است که پس از بارگزاری فیلم ضبط شده وبینار روی سایت، اطلاع‌رسانی آن از طریق پیامک انجام می‌گیرد.

نکته: ادیت انجام شده توسط تیم فنی هادیار آکادمی به گونه‌ایست که علیرغم کاهش حجم قابل توجه فایل‌ها، خروجی باکیفیت و مطلوبی دارد و این کاهش حجم موجب صرفه‌جویی در ترافیک اینترنت شما می‌گردد.

به طور کلی تصمیم‌گیری در ارتباط با اشتراک‌گذاری اسلایدهای وبینار از اختیارات مجموعه هادیار آکادمی خارج بوده و به تصمیم و صلاحدید استاد بستگی دارد.

در صورتی که مدرس وبینار اجازه انتشار اسلایدها را داده باشد، همانند فیلم ضبط شده وبینار می‌توانید پس از حدود 72 ساعت و در بخش “برنامه درسی دوره” آنها را دریافت کنید.

پس از عضویت در سایت، کافیست از طریق دکمه سبز رنگ شرکت در دوره اقدام به خرید وبینار کرده و در زمان مقرر از طریق همین صفحه وارد اتاق وبینار شوید. طریقه ورود به اتاق وبینار در بالای همین صفحه قرار گرفته و لینک ورود به آن نیز حدود 12 ساعت پیش از شروع وبینار فعال می‌گردد.

همچنین ساعاتی پیش از شروع وبینار و در حالت معمول، پیامک یادآوری نیز برای شما ارسال می‌گردد.

 

نکته 1: دکمه شرکت در دوره ممکن است در ابتدا غیرفعال باشد که در این صورت با تعیین وضعیت 2 فیلد موجود در زیر آن (فیلد “وضعیت شرکت‌کننده” و فیلد “وضعیت گواهینامه”) فعال می‌گردد.

نکته 2: صفحه دوره از طریق پنل کاربری (بخش دوره‌ها) نیز قابل دسترسی می‌باشد.

نیاز به هیچگونه ابزار خاص یا نرم‌افزار جانبی ندارید!

فقط کافیست به یک کامپیوتر شخصی/ لپ‌تاپ/ تبلت یا موبایل (با هر سیستم عاملی) و همچنین یک هندزفری دسترسی داشته و از سرعت اینترنت کافی هم برخوردار باشید.

البته به دلیل راحتی کار کردن و تجربه کاربری بهتر، ما اکیداً توصیه می‌کنیم که از لپ‌تاپ و کامپیوتر شخصی برای حضور در وبینارها استفاده کنید و فقط در موارد ضروری با گوشی موبایل یا تبلت وارد وبینار شوید.

نکته: پیش از زمان شروع وبینار از آپدیت بودن مرورگر خود مطمئن شوید. پیشنهاد ما استفاده از مرورگرهای کروم، فایرفاکس و سافاری (تمامی مرورگرهای استاندارد که از HTML5 پشتیبانی می کنند) می‌باشد.
توصیه می‌شود از “مرورگر” پیش‌فرض گوشی‌های سامسونگ استفاده نکنید.

بله…
چنین امکانی از طریق بخش چت و همچنین ارتباط صوتی فراهم است.

لطفاً راهنمای استفاده از سایت را مطالعه کنید.

 

 

hdyar.ir/1es

برنامه درسی دوره

1. مقدمه 00:17:00
2. اسلایدهای دوره 00:00:00
3. بهداشت مواد غذایی و کنترل کیفیت 00:50:00
4. آشنایی با GMP (روشهای خوب تولید) 00:50:00
5. طراحی بر اساس GMP 01:25:00
6. بهداشت محیط کار بر اساس GMP 01:37:00
7. GMP و کالیبراسیون دستگاه ها 01:05:00

نقد و بررسی دوره

نا مشخص

امتیاز
 • 5 ستاره0
 • 4 ستاره0
 • 3 ستاره0
 • 2 ستاره0
 • 1 ستاره0

هیچ نقد و بررسی برای این دوره ثبت نشده است.

قيمت خصوصی شرکت در دوره دوره محدودامتیاز: 0 از 0 رای

0

 • 4500 ساعت
 • گواهینامه دوره
 • توقف ثبت‌نام دوره ...
 • برگزار شده در: جمعه، 01 اسفند 1399 (5 امتیاز بازآموزی در زمان برگزاری)
 • مدت زمان دوره: 360 دقیقه
 • وضعیت اسلاید: دارد | 1 فایل PDF
0 دیدگاه
168 دانشجو

تبلیغات

GMP و GHP در صنایع غذایی
اصول و مبانی GMP و GHP در صنایع غذایی
168 دانشجو
تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آکادمی هادیار می‌باشد.

برای اطلاع از دوره‌های آموزشی جدید،
اینستاگرام و کانال تلگرام هادیار آکادمی را دنبال کنید: